Проблемът със скъсани кабели и разрушени подземни съоръжения се дължи на остарелия и непълен кадастър на София.
Според управителя на градската информационна система, в настоящия кадастър има близо 50% грешки.

В единния кадастрален план на България има изискване подземните проводи и съоръжения преди да бъдат зарити, да бъдат снимани. След като е бил отменен законът за единния кадастър, сега това не се прави, каза инженер Алексанъдр Лазаров.

"Това, което се извършва, е частични заснимания и нанасяния в кадастъра само на съоръженията, необходими за пускането на една сграда в експлоатация", посочи инж. Лазаров.

Вследствие на непълната информация в кадастъра зачестиха авариите в различни квартали на София. Хората остават без вода, ток или телефони за по няколко часа.

"Проблемът със скъсването на проводите се появява преди всичко поради грешки в кадастъра на подземните съоръжения", обясни инж. Лазаров.

Масово заснемане на подземните съоръжения не е правено повече от десетина години, каза още той.

"Ако говориме за кадастъра, който е при нас, може би около 50% от информацията не е сигурна, значи 50% сигурност вероятно има", подчерта специалистът.

Всеки изпълнител на обект е длъжен да се съобразява с кадастъра и да изисква информация за подземните съоръжения в терена.

"За момента може би най-добре и най-правилно са решени нещата точно с газифициращите проводи, при тях задължително преди да се извърши зариването, се извършва заснемане, тъй като самото скъсване на газопровод би било страшно за околната територия", посочи инж. Лазаров.

В София има 5 000 километра улична мрежа, като много от подземните съоръжения не са описани точно. От градската информационна система работят в посока на закупуване на апаратура за сканиране на подземната инфраструкутара, с която ще може точно да се каже какви кабели и тръби минават под сторителния обект.