Наскоро в редакцията на bTV беше получено писмо от българин от Лондон. В него 34-годишният Огнян Станчев, родом от Разград, разказва как липсата на реализация в България го е подтикнала да остави семейството си и да замине за Обединеното кралство.

Докато работи в британската столица Огнян Станчев успява да вземе и квалификация в областта на здравните и социалните услуги, след това е записал "Психология", на доброволчески начала е работил към различни организации, а дори е стигнал и до българското посолство в Лондон, където правил сравнителни анализи на социалните политики във Великобритания и възможностите за прилагането им в България.

През април 2010 година решава да се върна в България и да кандидатства за длъжността регионален директор в "Социално подпомагане" в Разград. "Не ми се получи, затова кандидатствах за учител по английски и икономика, но пак не се получи", обяснява Огнян. Сега мъжът отново е в Лондон и работи като социален консултант.

Огнян смята, че в България не е могъл да се реализира, защото е от ромски произход, което е препятствие за него.

"В България човек може да си намери работа, но на ниско ниво. Когато става въпрос да реализираш потенциала си на по-високо ниво, тогава нещата не се случват", категоричен е Огнян Станчев.

По думите му това, че е ром спира развитието му в България. Но не само на него, а и на всички интелигентни роми.

"Целта ми е ако се върна в България, да се развивам в областта на социалното включване", заяви Огнян Станчев.

"Не довърших докрай процеса за кандидатстване за регионален директор на "Социално подпомагане", обясни мъжът. Той обаче е категоричен, че има дискриминация.

"Има дискриминация, но така че да не се вижда, да е недоказуема. Познавам лицето, което изпълнява длъжността на регионален директор, не искам да го коментирам, но въпросът е, че не се дава на хора от нашата общност да заемат такива постове, независимо, че имаме ценз и опит. Ако няма роми, назначени на високи постове, няма как да се направи ромската интеграция", смята още Огнян Станчев.

"След като разбрах, че в България не мога да развия потенциала си, реших отново да се върна в Лондон. Така кандидатствах за една подобна позиция в социална служба и сега се занимава със социалното включване на хора в неравностойно положение".