В средата на септември, люляков храст цъфна в двора на семейство Иванови от София. Според тях причината за необичайното явление са високите температури и силното септемврийско слънце.

Според поверието, ако люлякът цъфне отново през есента, трябва да очакваме дълга и студена зима.

"Сиринга вулгарис" е латинското наименование на обикновения люляк. Той цъфти от началото на април до края на май.

Но в двора на семейство Иванови от София люлякът цъфна в средата на септември.
"Тук виждате, че по оградата сме насели боб китайски, и той има същия цвят, както люляка. И ние решихме, че боба се е покатерил по храста и цъфти. И бях изненадана, когато видях, че това не е боб, а всъщност люлякът цъфти", разказва Мария Иванова.

Люлякът е пренесен в Европа от Персия. В скандинавските страни той е символ на любовта и често е използван при изработването на сватбени букети. Роднини и приятели на семейство Иванови са идвали, за да видят цъфналия люляк.
"Общо взето, всички са изненадани, не бих казала шокирани, защото те знаят, че стават такива неща в природата", казва Мария Иванова.

В края на септември миналата година в двора на семейство Иванови е цъфнало едно от ябълковите дръвчета. Според старо поверие, ако през есента дърветата отново се покрият с цвят, трябва да се подготвим за дълга и снежна зима.