
Единственият по-сериозен горски пожар през деня беше между Копривщица и Стрелча, но вече е потушен, съобщиха от Националната служба "Пожарна и аварийна безопасност".
Над 1 300 000 дка гори са изгорели при пожари през последните три години, което е 3,5% от целия горски фонд на страната. Ако тази тенденция се запази, ще предизвика екологична катастрофа. Това заяви зам.-министърът на земеделието Меглена Плугчиева на днешното Национално съвещание за възстановяване на опожарените горски масиви, проведено в Дома на науката и техниката в столицата. Утре в Министерски съвет ще бъде внесено предложение за забрана на износа на обгорена дървесина.
Само преките загуби от горските пожари през последните години са над 100 милиона лева. Най-засегнати са около два милиона души, които живеят в планинските райони на страната.
Голяма част от горските пожари са умишлени, смята заместник-министър Плугчиева. Обгорените след пожарите дървета се използват предимно като технологична дървесина за производство на хартия и дървени плоскости и се изнасят основно за Гърция.
Наредбата, която ще бъде внесена утре в Министерския съвет, предвижда този износ да бъде временно забранен за срок, определен от правителството.
Според лесовъди обаче, повечето пожари през последните дни са причинени не от умишлен палеж на гори, а заради подпалването на стърнища.
Министерството на земеделието съвместно с Министерството на вътрешните работи ще предложи паленето на стърнища да бъде криминализирано. Затвор от 1 до 3 години и глоба до 10 000 лева се предлага и за палеж на гори.