Проблем със здравните осигуровки при завършилите средно образование. Два месеца след излизане от училище, над половината или 48 000 от зрелостниците все още не са платили здравните си осигуровки. Какви са причините и какви могат да бъдат последиците обяснява Кристина Баксанова.

Има ли опасност младежите да загубят здравните си права?

Все още не, защото според закона, здравноосигурителни права се губят при три неплатени здравни вноски, а от завършване на училище досега са изминали само два месеца. Но ако и следващият месец не бъдат погасени задълженията, има такава опасност. Според закона, всеки трябва здравно да се самоосигурява след завършване на средно образование до започване на работа или прием в университет.

Каква е сумата, която трябва да бъде внесена и колко пари биха влезли в бюджета?

Вноската е 16 лева и 80 стотинки на месец или 50,40 лева за трите летни месеца. От НАП са изчислили, че ако всички завършили тази година платят задълженията си, на месец в хазната ще влязат около 1,5 млн. лева или близо 4,5 млн. лева за трите месеца.

Преди два месеца Ники завършва средното си образование и както много свои връстници се отдава на кандидатстудентски изпити. Полага ги успешно и от есента ще е студент в Софийския университет. След емоциите от изпитите момчето научава, че от месец юли има вече и друго задължение - да плати здравните си вноски за месеците, в които не е нито ученик, нито студент.

"Разбрах от моите връстници, но информация никъде не може да бъде намерена. Само прехвърляне от телефон на телефон, но всъщност така и не ги платихме", обясни момчето.  

Справка в НАП показва, че всеки втори зрелостник от випуск 2010 все още не е платил данък "Здраве".

"Ученици в редовно обучение през месец април са 90 000 деца, за които държавата внася осигуровки. През месец юли от тях здравно осигурени са 42 000 лица, т.е. само 46% от тях в момента са здравно осигурени", обясни Росен Иванов.  

Много младежи не знаят, че трябва да плащат здравни вноски. Други - приети за студенти, се надяват, че те ще бъдат платени от държавата при записването им в университет.

От НАП напомнят, че неплатените вноски не се опрощават, а остават като задължения.
Ники е категоричен, че ще плати дължимите здравни вноски.

Много от зрелостниците обаче избират да продължат обучението си в чужбина.

Миналата година над 10% от завършилите училище у нас са избрали да продължат образованието си в чужбина. По данни на Министерството на образованието, от началото на годината, 7 600 зрелостници са легализирали дипломите си за средно образование, за да запишат следване в чужди висши училища.

Тези студенти също се осигуряват здравно от българската държава. Новият момент е, че вече трябва да представят в данъчните служби удостоверения в началото на академичната година, а не в края на семестъра. Така ще бъда гарантирано, че няма погрешно да им бъдат прекъсвани здравноосигурителните права.