За да си осигурят пари, болници приемат един и същи пациент по няколко пъти, като го лекуват за различни заболявания. Причината за порочната практика е сегашната система на клиничните пътеки. За да бъдат лекувани болните комплексно на едно място, трябва да бъдат въведени диагностично  свързаните групи. Министерството ще ползва опита на Австралия.

От какво боледуват българите и за какво са лекувани - съществуващата информация се оказва неточна, защото отчита само преминалите по клинични пътеки за определени заболявания.

Според здравния министър диагностично свързаните групи са по-добрата система и за пациенти, и за лекари.

„Болницата е заинтересувана да получи пътеката и после бързо да изпише пациента. Когато има диагностично свързани групи, тя ще заинтересувана да излекува пациента. А нашата роля е да следим, дали не отчита нереални заболявания”, коментира д-р Стефан Константинов.

От следващата година страната ни трябва да разполага с лиценз и софтуерна програма за въвеждането на новата система за финансиране на болниците. Реално, за да заработи във всички болници ще трябват 3-4 години.

Следващата година клиничните пътеки може и да отпаднат, но ще останат прогнозните бюджети.

„Ако болниците получат същите пари, колкото и тази година, въпреки че водя преговори с финансовия министър за повече пари,  тогава няма да има стресове в системата. Но ще искаме болниците да се отчитат и да казват реално какви пациенти минават през тях и с какви диагнози, което ще е много важно, за да знаем какви пациенти са минали и какви разходи са правени за тях”, каза здравният министър.

Държавната психиатрична болница в Нови Искър ще бъде преместена в нова сграда, съобщи още Константинов.

В серия от репортажи bTV показа мизерните условия, при които са лекувани пациентите с психични проблеми. С проблема са запознати и премиерът и финансовият министър, които са дали подкрепа за преместването.