На места пламъците са се прехвърлили от запалените стърнища към сухата трева и храстите в пустеещите земи.

Най-големите пожари бяха във Видинско и до самоковското село Ковачевци в областта Ярема. Седем постройки изгоряха в монтанското село Горно Церовене, след като пожарът на сухи треви в района стигна до крайните къщи на селото. Двама души бяха обгазени и откарани в болницата.
Пожарът до селото вече е овладян, макар че в близост все още горят сухи треви.

Огънят в местността Ярема е в борови гори, затова е трудно да бъде загасен, съобщи за Би Ти Ви директорът на Националната пожарна, полковник Кирил Войнов. Късно следобед за там спешно замина пожарна техника и от София. В потущаването на стихията се включи и жандармерията.
Пожарът вече е локализиран и ще бъде загасен, съобщи полковник Войнов.

Горският пожар между селата Пауново и Веринско, който Би Ти Ви показа вчера, все още не е напълно овладян, въпреки че е локализиран.

Боровата гора в района на Своге също е в пламъци.

Още няма обобщени данни за щетите, нанесени от пожарите през последните два дни, защото не всички са потушени. Засегнатите площи обаче са големи. Гората, изгоряла край Пауново, е над 170 декара, в Пловдивско са опустошени 160 декара. В района на Правец също има над 100 декара обгорели площи. Двеста декара борова и дъбова гора е изпепелена в Плевенско.

Според огнеборците причина за голяма част от пожарите, избухнали през почивните дни, са паленето на стърнищата преди пролетната оран и сухото време. Ако времето остане сухо, от Националната пожарна ще поискат пожароопасният сезон да бъде обявен по-рано през тази година. Очаква се и завишаване на санкциите за палене на огън в горите и на стърнища. Предложението на правителството е глоба до 10 000 лева за палене на огън в горски площи.