Потушаването на съпротивата в Ирак ще отнеме от една до 10 години, прогнозират американски генерали. Разследване на "Ю Ес Тудей" сред висшите офицери сочи, че няма ясна визия за колко време може да бъде спечелена партизанската война.

През май Пентагонът е поръчал на специализирания в международната сигурност институт да направи проучване как ще се развие обстановката в Ирак. Институтът ще сравни иракския конфликт с партизански войни в Индонезия, Гърция, Малайзия и други страни, за да се опита да прогнозира колко време ще продължи съпротивата.

Статистиката сочи, че след предаването на властта на иракчаните в края на май, продължава да има средно 49 атентати и нападения на ден срещу коалиционните сили срещу 52 нападения преди това.

Боевете в Ирак взеха нови жертви и днес. В Кикрук неизвестни нападатели убиха турски работник и двама иракчани.

В Наджаф се водят откъслечни престрелки между американските части и Армията на Мехди, която продължава да контролира централната част на града. Танковете са се изтеглили на повече от километър от джамията, но бунтовниците бяха атакувани с хеликоптери. Говорител на Муктада Садр заяви, че милициите твърдо са решени да не отстъпват от храма.