Днес природата на Земята е застрашена от унищожаване "повече отвсякога след гибелта на динозаврите преди 65 милиона години". Това се казва в доклад на ООН, представен днес на конференция по биоразнообразието в японския град Нагоя, предаде ИТАР-ТАСС.
Десетата конференция на страните участнички в Конвенцията за биологичното разнообразие събра за 12 дни представители на 193-те държави, подписали този акт, приет в Рио де Жанейро през 1992 г., посочва Франс прес. Народното събрание на България ратифицира документа през 1996 г.
Правителствата, бизнессредите и обществеността трябва спешно да реагират на заплахата от екологична криза, се посочва в доклада на ООН. Експертите апелират властите и корпорациите по света "своевременно да компенсират щетите, нанасяни на природата от икономическата дейност". Целта е да бъдат възстановявани екосистемите - горите, реките, кораловите рифове и океаните, жизнено необходими на човечеството, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Срещата в Нагоя е част от общите световни усилия, чиято цел е да се обърне внимание на един очевиден факт - ние разрушаваме живота на Земята, заяви пред участниците Ахим Щайнер, изпълнителен директор на Програмата на ООН за околната среда.
Тревожният апел бе подкрепен и от японския министър на екологията, председателствал днешното съвещание. "Доближаваме се до точката, от която няма връщане", предупреди той.
Пред 2002 г. участниците в конвенцията взеха решение "съществено да намалят" до 2020 г. темповете, с които се руши биоразнообразието на Земята, но тази цел не бе постигната. Срещата в Нагоя, организирана в рамките на Световната година на биоразнообразието, трябва да постави нови задачи, които да бъдат изпълнени до 2020 и 2050 г. - това е основният дискутиран проблем, обобщава руската агенция.
Делегатите ще работят в три основни насоки: формулиране на нови цели, за да се прекрати загубата на биологични видове до 2020 г., постигане на международно споразумение за условията, при които индустриите от Севера ще имат достъп до генетичните ресурси на Юга, и набелязване на темповете, с които ще се развива целевото подпомагане на най-бедните страни в опазването на природните им ресурси, уточнява АФП.