Мостът, открит преди десетина дни, беше построен наново, след като беше разрушен по време на босненския конфликт в началото на 90-те години.

Едно от най-старите състезания по скокове във вода обедини местните скачачи с международни шампиони, дошли от различни краища на света. Те трябваше да скачат от 21 метра в река Неретва, както това е ставало столетия наред.

"Няма значение дали си световен шампион или не. Тук сме всички заедно, за да изпитаме удоволствие от спорта и от предизвикателството", коментира Джо Зубер, шампион по екстремни спортове.

Австралийският спортист е изненадан от техниката и триковете, които местните скачачи прилагат, докато летят във въздуха. Разбира се, някои си тръгнаха с рани от подводните скали.

Победител за шести път стана 29-годишният босненец Харис Джемат. В състезанието не липсваха и ветерани. Един от тримата 70-годишни участници беше включен в журито. Емир Балич от Мостар е натрупал през живота си 1 000 скока. Той, както и съгражданите му, уважава символиката на Стари мост.

През 438-годишната си история той е олицетворявал етническото многообразие на Босна, защото е свързвал двата бряга на реката и с това различните етнически общности в града - сърби, хървати и мюсюлмани.