В коментарите си днес за приетата конституция европейските медии отбелязват, че постигнатият компромис не е знак за възстановяване на хармонията в съюза.

Основните критики на медиите на Стария континент са насочени срещу Великобритания. Поради опасенията си от прекомерно задълбочаване на евроинтеграцията Лондон се противопостави на някои клаузи в конституцията. Заради идеите му за изграждане на бъдеща Европа като федерация, белгийският премиер Ги Верхофстад бе отхвърлен от Великобритания като бъдещ председател на Европейската комисия. Белгийската преса упреква британците, че са преиначили конституцията. Въпреки това медиите на острова предупреждават Тони Блеър, че няма никакъв шанс конституцията да бъде одобрена на бъдещия референдум.

"Ел Паис" пише, че най-важното с приемането на документа е изграждането на Европа като политически съюз. Вестникът обаче е обезпокоен от прехвърлянето на много правомощия от комисията към Съвета на министрите.

Италианският "Република" коментира, че постигнатият с мъка компромис не е знак за преоткрита хармония между европейските политици.

Полските медии коментират със задоволство, че страната им се е преборила да има достатъчно тежест при вземането на решения.

Ватиканът също взе отношение за конституция и изрази недоволство, че не са споменати християнските корени на Европа.