Къде отиват младите българи? Защо след около 15 години пенсионерите ще бъдат повече от хората в активна възраст с какво може да направи държавата за това българите да останат да работят тук?

"Облекчаваме процедурата и ликвидираме корупцията за получаване на българско гражданство. Надяваме се, че още през тази година ще ликвидираме един от фундаменталните въпроси, който стои пред българската нация, наистина фундаментален въпрос", каза в студиото на bTV министърът без портфейл Божидар Димитров. По думите му 30 хиляди българи ще може да се връщат у нас годишно.

1 милион българи са излезли извън България и работят в други страни, главно в страни от ЕС, но също и в САЩ, Канада, Австралия.

"Аз говоря за онези 2.5 милиона българи от т. нар. исторически общности, които по волята на историческата съдба останаха главно в съседни балкански държави и които имат силно желание да станат български граждани", каза Димитров.

До момента за това пречели несъвършенствата на Закона за българското гражданство, които вече са коригирани с гласуването на поправки в закона на първо четене с пълен консенсус на депутатите.

"Тези 30 000 българи, които ще идват годишно в България, които ще получават българско гражданство и идват между другото, защото знам, че не е за вярване, но има страни, в които живеят по-зле и от нас, и
животът в България, и възможностите за работа в България, кариера, бизнес са горе-долу същите, каквито ние си мислим тук за Германия, да речем. Тоест България е Германия в очите на българите от Молдова, Украйна, Македония, Сърбия и т.н., Албания, Косово", коментира Димитров.

Какви хора обаче се готвят да дойдат?

"Хората вече са тук между другото. Една голяма част са тук, живеят и работят без българско гражданство. По едно друго изследване, варненско, около 30 000 българи от Молдова и Украйна живеят във Варна. Те идват в икономически развиващите се райони. Предполагам, че не по-малко са в Бургас. Дори в родния ми Созопол, едно малко градче, вече има такива хора", каза Димитров.

За момента няма никаква програма за подпомагане на дошлите, тъй като в страната е в криза.

Това са хора, активни хора, млади хора, които, първо, имат професии. Млади хора със средно образование. Засега идват само по 9-10 хиляди, толкова сме постигнали досега, тъй като съществуваше корупция, законът беше несъвършен, имаше изкуствено задържане на молбите им по 4-5 години. Сега, с новия закон в рамките на една година всеки си получава отговор, каза Димитров.

„Фалшивите” българи, според министъра ще бъдат „очистени, защото имало и такива, които искат да се възползват от българския паспорт.