Рекордно ниска беше и избирателната активност - по-малко от 45%. 350 милиона граждани на Европейския съюз имаха право на глас. Почти 15 000 кандидати се състезаваха за 732 депутатски места в законодателния орган на ЕС.

Слабото участие даде основание на повечето анализатори в Брюксел да направят извода, че на тези избори е победила апатията. Управляващите получиха наказателен вот почти навсякъде.

В Германия Социалдемократическата партия на канцлера Герхард Шрьодер получи едва 21 на сто от гласовете при над 44% подкрепа за консервативната опозиция. Съюзът за народно движение на френския президент Жак Ширак получи само 17% от гласовете при над 30% за опозиционната Социалистическа партия. Във Великобритания консерваторите са начело с 28 на сто, следвани от управляващите лейбъристи на премиера Тони Блеър с 23%. Аналогична е ситуацията и в повечето новоприети в Европейския съюз държави. Тежко поражение претърпяха управляващите в Унгария, Чехия, Полша и прибалтийските страни. С малка преднина вота спечелиха само управляващите в Испания и Гърция, където неотдавна бяха проведени парламентарни избори.