
Френският президент Жак Ширак и канцлерът на Германия Герхард Шрьодер отхвърлиха предложението на американския президент Джордж Буш за участие на НАТО в Ирак. Според Ширак, подобна стъпка крие големи рискове: "Всяка намеса на НАТО в региона крие много рискове, в това число сблъсък между християнския Запад и мюсюлманския Изток. Това, разбира се, е съвсем схематично сравнение, но трябва да се вземе под внимание. Затова ясно заявихме, че не сме съгласни с подобна мисия на НАТО."
В края на форума Буш призна, че идеята му страните от НАТО да изпратят още войски в Ирак е "нереалистична". Той каза, че очаква Пактът да помогне в обучението на иракските сили за сигурност.
"Предложих на лидерите от Г-8 да се вслушаме в нуждите на иракското ръководство и ако то поиска помощ при обучението на силите за сигурност, организацията, която може да го осигури, е НАТО", посочи американският държавен глава.
Осемте не успяха да сближат позициите си и по въпроса за иракския дълг. Вашингтон настоява за значително намаляване на дълга, възлизащ на 120 милиарда долара, за да се даде възможност на съсипаната иракска икономика да се възстанови. На срещата обаче Ширак заяви, че ще бъде много трудно опрощаването на иракския дълг да бъде обяснено на най-бедните страни-кредиторки, много от които в Африка.
Франция изрази готовност да позволи намаляване на дълга с около 50%, но не повече. Германия, Русия и Япония се обединиха около становището, че проблемът с иракския дълг трябва да бъде решен от Парижкия клуб.
Проблемите на африканския континент и глобалните изменения в климата ще бъдат основните теми на следващата среща на върха на страните от Г-8, която догодина ще бъде в шотландския град Гленийгълс.
Германският канцлер Герхард Шрьодер се обяви в подкрепа на кандидатурата на Китай в случай, че групата на осемте реши да приеме девети член. Руският президент Владимир Путин заяви, че гледа положително на възможността в групата да се включат Китай и Индия.