
Там е съсредоточен най-големият добив на нефт в Руската федерация. Част от големите добивни и преработващи предприятия са около град Когалим, построен в тайгата за работниците.
Първият в недрата на Западен Сибир нефт намират в началото на 70-те. От тогава до днес откритите нови находища превръщат тези земи в един от най- големите нефтодобивни райони на света. Сондите в Сибир търсят нефта на дълбочина между 2 и 3 километра.
От откритата руда се взимат проби. В Когалим е изградена учебна база за това. Всяка проба се пази в хранилището с номер и посочено находище. Те са стотици. След като бъде открит, нефтът се извлича заедно с вода и природен газ. 109 кубически метра такава течност се вадят на Повховското находище, кръстено на откривателя на нефта в Западен Сибир.
Четири сонди извличат на денонощие около 55 тона чист нефт. В Западен Сибир за рентабилно се смята онова находище, чиито сонди само за 24 часа добиват около 15-20 тона нефт. Ако добивът падне под 5 тона на денонощие, находището се закрива. Експлоатационният срок на сондите е около 35 години, през които те се ремонтират основно.
В Когалимския цех, в който се подновява и тества наземното оборудване, работят 150 души. Средната работна заплата в града е 25 000 рубли или 950 долара.
В тайгата кислородът е малко, а нефтът е много. С него започва и завършва денят на повечето от хората в Когалим