В резолюцията се посочва, че на 30 юни окупацията на страната ще бъде прекратена, временната гражданска администрация ще престане да съществува, а Ирак ще възвърне пълния си суверенитет.

"Смятам, че след разногласията в последно време това е израз на волята на международната общност, водена от Съвета за сигурност, да помогне на иракския народ да поеме отговорността за собствената си политическа съдба", каза Кофи Анан, генерален секретар на ООН.

Съветът за сигурност одобри предложения график за политическия процес в Ирак, включително провеждането на преки демократични избори не по-късно от 31 януари 2005 г. Членовете на Съвета отбелязаха, че многонационалните сили присъстват в страната по молба на временното правителство на Ирак. Същевременно Съветът за сигурност си запази правото да прекрати този мандат, ако иракското правителство поиска това. Резолюция 1546 дава право на многонационалните сили да вземат всички необходими мерки за поддържане на сигурността и стабилността в Ирак.

В Ирак обаче документът предизвика яростен политически спор. Лидерите на двете най-големи кюрдски партии - Масуд Барзани и Джалал Талабани, излязоха с общо изявление, в което възразяват, че в новата резолюция не е упомената временната конституция на Ирак. Кюрдите се опасяват, че шиитите, които са най-многобройната общност в страната, ще се опитат да премахнат от основния закон клаузите, гарантиращи тяхното самоуправление в Северен Ирак, както и правото им на вето върху бъдещата постоянна конституция.