Според него е необходимо средствата за Спешна помощ и за дежурните кабинети за повече, както и да се въведе отделно перо за профилактика, така че да не се сблъскваме с проблема на свършилите направления за изследвания и специалист.
Той посочи, че клиничните пътеки са отживелица и иска да въведе диагностично-свързаните групи, но мнозина медици са против, макар и да се обявяват за смяна на системата. Министърът изтъкна, че държи и на твърдата подкрепа на Здравната каса за въвеждането им. Той не се ангажира с конкретни срокове, но се надява това да стане догодина.
Константинов бе категоричен, че трябва да се смени начинът на финансиране, тъй като при наличието на клинични пътеки всеки пациент се разглежда като приход: „Системата на финансиране е лоша, но промяната изисква закони и воля в Здравната каса”.
По думите му една такава реформа може да се осъществи постепенно с едногодишен преходен период. Така когато пациентът отиде в дадена болница, ще бъде лекуван от всичко, от което има нужда, паралелно, а не само по описаното в клиничната пътека.
Министърът каза още, че е необходимо да се даде повече свобода на болниците и да не се администрира толкова трудът на лекарите: „Документите станаха толкова много, че като влезе пациентът в кабинета, лекари и медицински сестри се занимават първо с тях. Трябва да мислим повече за медицина”.
„Каквото зависи от мен като представител на изпълнителната власт, правя всичко възможно, но без промени в законите и твърдата подкрепа на Здравната каса няма как да стане”, каза още Стефан Константинов.