„Работим по три направления – евакуацията на европейските граждани. Унгарското президентство е активирало механизма за мониторинг и информация, който има задачата да координира евакуационните действия на страните-членки, за да бъдат изведени по най-безопасния начин колкото може повече хора от страната”, каза еврокомисар Кристалина Георгиева за bTV.
ЕС следи хуманитарната ситуация, която се усложнява с всеки изминал час, а в Либия практически няма присъствие на хуманитарни организации, само малък персонал на ООН, който не е специализиран в това направление.
„Либийският червен полумесец работи добре, мобилизирани са доброволци, но вече има проблеми с медицинско обслужване, с кръвни банки и с лекарства”, каза Георгиева. Работи се по възможността да се помага чрез съседни страни. На границата с Либия от страна на Египет и Тунис има хуманитарни работници от службите на ЕС, които разговарят с напускащите Либия. Третото направление, по който Георгиева работи, е дългосрочният план на развитие на кризата и последствията от нея.
Над 1000 души са загинали в размирната страна. Информацията за броя на жертвите идва от Малта, които имат най-много контакти в Либия, каза еврокомисарят. По думите й е още рано да се прогнозира броят на бежанците.
„В ситуацията, в която се намираме, трябва да сме готови за значителен брой бежанци. Разговаряме с ООН, има призив към съседните страни да не затварят границите. Трябва да сме готови да ги посрещнем и в Европа, да се погрижим за тяхното достойнство, за да не създадат конфликт там, където се окажат”, каза Георгиева.