
Месец преди 30 юни Пентагонът възнамерява да смени командващия коалиционните сили в Ирак генерал Рикардо Санчес с друг генерал - с по-висок чин, съобщиха "Франс прес" и Би Би Си.
Въпреки, че планът на президента Буш е съсредоточен около политическия преход и структуриране на висшите държавни структури, основният въпрос, който остава, е колко суверенитет ще получи новата иракска власт и как ще гарантира сигурността в страната.
Премиерът на Великобритания Тони Блеър каза, че новата власт ще има пълен суверенитет, но от способността й да се справи с проблемите в сигурността ще зависи колко ще останат коалиционнните сили.
Сегашният министър на отбраната на Ирак е на мнение, че до една година силите за сигурност на страната ще са готови да заместят чуждестранните войници.
Полша заяви, че ще намали значително своите части в Ирак догодина, когато трябва да бъдат проведени избори.
В политически план стратегическото виждане на Вашингтон за Ирак се преценява в светлината на британско-американското предложение за нова резолюция на Съвета за сигурност на ООН.
След телефонен разговор с президента на Франция, Джордж Буш заяви, че с Жак Ширак споделят едни и същи цели в Ирак. Париж обаче смята, че резолюцията е добра база за дискусии.
Германският външен министър Йошка Фишер заяви, че Берлин иска да изчака и доклада на специалния пратеник на ООН за Ирак преди да се взема решение.
Според външния министър на Русия, основният приоритет е кой ще поеме властта и какво ще е новото правителство.
САЩ все пак ще имат последната дума за военните решения, смята държавният секретар Колин Пауъл.