Стотици мюсюлмани се поклониха в Кърджали пред косъм от брадата на пророка Мохамед. Реликвата се пази в централната джамия на града. Преди традиционната петъчна молитва тя беше показана на богомолците.
Мюсюлманите могат да я зърнат само веднъж годишно - на поклонението преди големия мюсюлмански празник Рамазан байрам. Това става точно в нощта Кадир. Тя е и най-мистичната в ислямската религия. Поверието гласи, че именно тогава пророкът получил като просветление първите “сури” - глави на Корана. Изповядващите исляма вярват, че в тази нощ всичките им молитви се чуват от Всевишния, защото небето се отваря, а ангелите слизат на небето.
Реликвата се нарича “Сакал и шериф”, което в буквален превод означава “Свещена брада”. Тя се съхранява под минарето на кърджалийската джамия поне от 130 години. Легендата гласи, че “Сакал и шериф” е донесена от Видин, след като крайдунавският град е освободен от османлиите. Правоверен мюсюлманин я скътал и тайно я донесъл на сигурно място в Кърджали, който по онова време все още е в пределите на Османската империя. Турчинът се опасявал да не попадне в ръцете на друговерци и умишлено да бъде осквернена.
В момента косъмът се съхранява в дървено сандъче, грижливо завито с около 50 хавлиени кърпи. Поставен е в кръгла кутийка, чийто капак представлява изпъкнало многоцветно стъкло, наподобяващо око. Косъмът от лицето на самия Мохамед е дълъг 5-6 сантиметра и е оранжев на цвят. Той се къта зад дървена врата, в ниша на една от каменните стени на джамията. Ключът от долапа се държи единствено от имама на молитвения дом. Мюсюлманите се покланят пред реликвата и търкат лицата и ръцете си в кутийката, в която се намира косъмът.

снимка: архив БГНЕС