Началникът на Генералния щаб на армията генерал Никола Колев уточни, че осигуряването на периметъра за прочистване влиза в мандата на нашия контингент.

"Да кажем, се изолира един квартал. Изолира се с два периметъра - най-външният са така наречените контролни постове, които не допускат влизане или излизане без проверка на лица и автомобили. Те се изграждат от българи и поляци. След това има втори периметър стегнат обръч, който се изгражда от американските сили и специални групи, подготвени по специален начин. Те извършват прочистването на обкръжената територия за унищожаване или залавяне на терористични елементи", посочи ген. Колев.

Пред Би Ти Ви началникът на Генералния щаб заяви още, че отзованият наш представител в стратегическото командване на НАТО в Монс, генерал Павломир Кънчев, е изведен в специален щат на министъра на отбраната Николай Свинаров до изясняване на случая.

Генерал Колев каза, че разполага с официален документ от върховния главнокомандващ на НАТО, който одобрява кандидатурата на Кънчев. Затова началникът на Генералния щаб очаква председателя на Държавната комисия по сигурността Цвета Маркова да му даде обяснения защо комисията отказа да издаде на генерал Кънчев сертификат за работа с натовска информация.