По последни данни от здравните власти в Грозни, ранени са 53-ма души. 13 от тях са в реанимация, състоянието на четирима е тежко.

Експлозията, разтърсила стадион "Динамо" малко след 10.30 ч. местно време. Стадионът бил пълен със зрители заради честванията по повод годишнина на победата над хитлеристка Германия. Сред загиналите е и фоторепортерът на "Ройтерс" Адлан Хасанов. Неясна остава съдбата на главнокомандващия руските войски в Северен Кавказ, ген. Валери Баранов, който също присъствал на парада.

Руски официални представители отхвърлиха първоначалната информация, че е мъртъв и уточниха, че е тежко ранен и е претърпял спешна операция.

Президентът на Руската Федерация Владимир Путин потвърди смъртта на Ахмад Кадиров и възложи временно функциите му на чеченския премиер Сергей Абрамов.

"През всичките тези години той лично представляваше Чечения и чеченците и уверено водеше страната към мирен живот. Ахмад Кадиров загина на 9-и май - Деня на победата, и си отиде непобеден", заяви Владимир Путин. 

Смята се, че взривът е предизвикан от противопехотна мина, поставена под трибуната за почетните гости. Говорител на Министерството на извънредните ситуации съобщи, че при повторна проверка под една от трибуните е намерена и обезвредена втора мина.

Радио "Ехото на Москва" съобщи, че са задържани голям брой заподозрени във връзка с атентата. Руски медии цитират интернет сайта на чеченските сепаратисти "Кавказ център", в който се казва, че терористичният акт е извършен от жена-камикадзе. ИТАР-ТАСС съобщава, че заради атентата в Чечения са въведени специални мерки - подсилени са патрулите в градовете, всички превозни средства се проверяват, затегнат е паспортният котрол.

Проруският президент на Чечения Ахмад Кадиров беше човекът, на когото Кремъл разчиташе да донесе мир в кавказката република. Въпреки това, 53-годишният лидер беше противоречива личност.
Сепатаристките бунтовници го наричаха предател, но преди години самият той призоваваше за джихад срещу Москва. По-късно Кадиров заклейми ислямския радикализъм и премина на страната на Кремъл.

Досега срещу противерчивата фигура на Кадиров бяха са извършени около 30 покушения. Последното се оказа успешно.

Би Би Си коментира, че именно съчетанието от бунтовническо минало, умерени ислямски възгледи и симпатии към Кремъл са навели руските власти на мисълта, че той е подходящата личност в Грозни, зад която да застанат. Ахмад Кадиров е роден през 1951 г. Семейството му принадлежи към влиятелен чеченски религиозен род. Той основава първия чеченски Ислямски институт и става негов ректор. От 94-та до 96-а воюва на страната на чеченските бойци против федералните сили. През 95-а става главен мюфтия на републиката и обявява свещена война на Русия. 4 години по-късно обаче застава на страната на Кремъл. През 99-а Аслан Масхадов го сваля от поста мюфтия и го обявява за "враг на чеченския народ". На следващата година Москва го назначана начело на чеченската администрация. През 2003-та е избран за президент на републиката с 82 на сто от гласовете.