Лукович е задържан в следствения арест, каза министърът на вътрешните работи Драган Йочич.

Смята се, че 39-годишният Милорад Лукович-Легия е мозъкът на операцията по отстраняването на премиера Джинджич. Преди година властите в Белград обявиха, че Земунският клан носи отговорност за убийството на Джинджич, а Легия е свързан с тази структура на сръбската мафия. Целта на атентаторите е била да се дестабилизира страната и да се създадат условия за завръщане на националистите на власт.

Легия има богато военно минало - по време на войната, довела до разпадането на Югославия, командва паравоенни формирования на сърбите в Хърватия и в Босна и Херцеговина. По-късно става командир на "Червените барети" - специалните части на сръбското вътрешно министерство.

"Бивш съюзник на Милошевич и ветеран от войните през 1990 г.,  Лукович извлече ползи от размиването на границите между политиците, силите за сигурност престъпните групировки от времето на управлението на Милошевич", коментира днес "Франс прес". Твърди се, че в един момент Легия е оглавил най-влиятелния клон на сръбската мафия - Земунския

Министър-председателят на Сърбия Зоран Джинджич беше застрелян със снайпер пред сградата на Министерския съвет в Белград на 12 март миналата година. Веднага след убийството му започна широкомащабната полицейска операция под кодовото име "Сабя". Задържани бяха над 11 000 криминално проявени лица. Някои от тях прекараха в ареста по няколко месеца. Разкрити бяха многобройни тайници за оръжие и наркотици. Разбити бяха различни престъпни групировки и на първо място - Земунският клан. При съпротива при арестуването бяха застреляни двама от босовете на организацията Душан Спасоевич, с прякор Шиптар, и Милан Лукович, с прозвището Кръстника. Мнозина други бяха арестувани.

Прокуратурата смята, че физическият убиец на Джинджич е Звездан Йованович, заместник-командир на бившето специално подразделение, известно като "Червените барети". Конкретните подбуди и замисълът на убийството обаче така и не бяха изяснени, въпреки че процесът започна в края на миналата година. Някои неправителствени организации обвиниха властите, че потулват случая. Преди два месеца един от очевидците на атентата срещу премиера беше убит пред дома си в сръбската столица.