Ирландският държавен министър по европейските въпроси Дик Роуш, чиято страна председателства ЕС каза, че за да има напредък в отношенията между ЕС и Либия, Триполи трябва да реши проблема с подсъдимите български медици и с обезщетения на жертвите на атентата в Берлин. Изказването беше направено преди днешното посещение на либийския лидер Муамар Кадафи в Брюксел, което трябва да помогне за нормализиране на отношенията между Либия и Европейския съюз. 
Това е първата визита на либийския лидер в Европа от 15 години насам.

Либия е решена да играе водеща роля в насърчаването на мира в света, страната е мост между Европа и Африка и това трябва да е мост на мира и сътрудничеството. Това каза либийският ръководител Муамар Кадафи в Брюксел.  В кафява роба и обкръжен от четирима охранителки Кадафи стъпи на европейска земя. С пристигането си, той направи няколко нарушения на протокола. Посрещнат бе лично от председателя на Еврокомисията Романо Проди. Очакваше го специална бедуинска шатра. Появи се в централата на Европейската комисия под звуците на барабани и съпроводен от танцьори. Африканският лидер помаха и поздрави със свит юмрук тълпата - около двеста души за и петдесетина  против посещението му. Пресконференцията му закъсня с около час. 

"Те приветстват полковник Кадафи и наистина се радват на новите стъпки на либийците да станат част от международната общност, защото това е нашето намерение и така е било", казва Омар, привърженик на Кадафи.

"Тук сме днес, за да протестираме срещу тази визата. Цялото човечество, цялата международна общност знае, че той е диктатор. Той е диктатор и е убил много хора в Либия. Уби над хиляда политически затворници, а Европейският съюз го кани тук и го приема като добър човек. Ние сме против това", заяви Фатхи Абдел Салам, демонстрант. 

Разговорът с  Романо Проди не мина без инцидент - свръхентусиазиран подръжник на Кадафи, преоблечен като бодигард, се втурна при пристигането на своя герой.
Кадафи разговаря с председателя на Еврокомисията Романо Проди, след което обядва с комисарите. Целта на визитата е да се подготви почвата за нормализиране на отношенията между Либия и Европейския съюз. Посещението е поредната стъпка към завръщането на Либия в международната общност след години на изолация. Визитата обаче няма да е безоблачна - все още има няколко висящи проблема - Германия иска компенсации за семействата на жертвите от атентата в дискотека в Берлин преди 18 години, при който загинаха трима души и бяха ранени 260. В навечерието на посещението, "Амнести интернешънъл" констатира често нарушаване на човешките права и "климат на страх в Либия". През последните месеци Триполи се опита да сложи край на изолацията, като се съгласи да плати обезщетения за жертвите на атентатите  над Локърби през 1988 и на френски самолет над Нигер през 1989-та и се отказа от забранените оръжия.