
Анан отбеляза, че островът ще остане разделен и милитаризиран при присъединяването си към Европейския съюз на първи май.
Гърците и турците на острова трябваше да одобрят предложенията, за да влязат заедно в Евросъюза. Сега обаче от европейските закони и от изгодите ще се ползва само гръцката общност. Президентът на кипърските гърци Тасос Пападопулос, който призоваваше жителите да не приемат плана, все пак каза, че остава ангажиран с идеята за обединение. Твърдолинейният лидер на турците Рауф Денкташ - също противник на плана, настоя светът да спре да оказва натиск на двете страни да живеят заедно. Кипърските турци поискаха оставката му.
"Много хора от турската страна гласуваха с "Да", но не защото харесват плана, а от ярост срещу международната изолация, наложена им от кипърските гърци и от света, без да има основания", посочи Рауф Денкташ.
"Призовавам всички - и гърците, и турците в Кипър да работят заедно за един обединен Кипър. Пътят ни няма да е постлан с рози, ще има трудности, но не трябва да се разколебаваме", заяви президентът на кипърските гърци Тасос Пападопулос.
"В обозримо бъдеще няма да има друго предложение, доста по-различно от това, което кипърските гърци отхвърлиха. Така че най-вероятно ситуацията остава същата. Най-добрата възможност за гърците е, че докато Турция се опитва да стане член на Европейския съюз, кипърският проблем ще трябва да бъде решен, и това е хазартната игра на гърците от вчера", коментира Хюбърт Фаустман, преподавател по международни отношения в Интерколидж, Кипър.
Планът предвиждаше Кипър да се превърне във федеративна държава. Гърците, напуснали острова преди 30 години, щяха да имат правото на връщане и на земята, която са загубили. Те обаче бяха недоволни, че е ограничено правото им на завръщане, тъй като новозаселилите се след 74-та година турци остават на острова.