Новият министър-председател заяви, че според информацията, с която неговото правителство разполага, не може да се очаква такава резолюция на Съвета за сигурност на ООН, която да изпълни условията на Испания за оставане на нейните войски в Ирак. Още в деня, когато спечели парламентарните избори, преди малко повече от месец, Сапатеро предупреди, че ако до 30 юни окупационните сили не предадат властта на иракчаните и ООН не поеме контрола над страната, той ще изтегли контингента. На срещата си в петък Джордж Буш и Тони Блеър декларираха, че ще дадат на ООН централна роля в Ирак след 30 юни, когато временна иракска власт трябва да поеме управлението на страната. "Франс прес" коментира, че двамата са направили това изявление именно да успокоят Испания.

Испания има 1 300 бойци в Ирак.
Също както и българския батальон те се намират в състава на 9-хилядния многонационален контингент под полско командване.
Решението на предишния премиер Хосе Мария Аснар да изпрати войски в Ирак бе посрещнато с масови протести в цялата страна. Първите испански части заминаха през август миналата година. Досега страната е дала 11 жертви. При нападение бяха убити 8 членове на тайните служби, двама войници загинаха в бой, а един - при инцидент. Преди ден Сапатеро все пак заяви, че неговата страна ще участва във възстановяването на Ирак. В сряда новият външен министър Мигел Моратинос ще се срещне с държавния секретар на САЩ Колин Пауъл, за да обсъдят участието на Испания в коалицията след евентуалното изтегляне на контингента.