
Според Мохсен Абдел Хамид, член на иракския Преходен управляващ съвет, освобождаването било разпоредено с декрет на Съвета на мюсюлманските духовници, който осъдил пленяването на чужди граждани.
Днес в 16 часа българско време изтече срокът на ултиматума, след който похитителите се зарекоха да убият първия от тримата японски заложници. Това стана, след като японски дипломат обяви в Аман, че преговорите за разрешаване на проблема остават без резултат. Японският заместник- министър на външните работи Ичиро Айсава, който е в района, заради заложническата криза, отказа да отиде в Ирак, както искаше групировката, задържала тримата японци. В Токио премиерът Коидзуми потвърди, че Япония няма да изтегли силите си от Ирак. Това беше условието, което похитителите поставиха за освобождаване на заложниците.
От Пекин беше съобщено, че китайските власти търсят посредници за освобождаването на седмината китайци, отвлечени вчера в централен Ирак. Китайски дипломат съобщи в Багдад за опити да бъде установен контакт с иракските власти за съдействие по освобождаването на заложниците. Установена е самоличността на пленените китайци. Те са цивилни и са влезли в Ирак от Йордания без да уведомят китайското посолство в Аман.
И днес продължиха преговорите между коалиционните сили и шиитския лидер Муктада Садр за постигане на трайно примирие и прекратяване на сблъсъците в шиитските градове в Ирак, съобщи "Франс прес".
Днес в град Наджаф бяха разположени иракски полицаи, след като беше постигнато споразумение за примирие.
Наджаф ще бъде контролиран от иракската полиция, милициите от "Армията на Мехди" се изтеглят, а американските части няма да влизат в града.
Това съобщи началникът на полицията в Наджаф.
Говорител на коалиционните сили в Багдад, обаче заяви, че не знае за такова споразумение.
Заместник-командващият операциите генерал Кимит каза, че се обмислят всички варианти, в това число и силовите, за възстановяване на контрола върху южните градове, които се държат от лоялни на Муктада Садр формирования.
Според генерал Кимит, ситуацията там е относително спокойна и през последните 12 часа не е имало големи сблъсъци.
При Фалуджа се спазва примирието, а преговорите за града продължават.
В боевете там от първи април до сега са загинали 70 американски войници и около 700 иракчани.