Излъга ли някой Брюксел и ако да - защо. Европейската комисия ще изпрати проучвателна мисия, която да види дали не се манипулират данните за състоянието на икономиката ни. През април финансовият министър Симеон Дянков посочи сам, че ще ревизира бюджетния дефицит за 2010 година от ниво 1,9 на ниво 3,7, което накрая стана 3,9. Това в абсолютна стойност беше 2 милиарда 570 милиона лева в минус като дефицит. Тогава премиерът Борисов в прав текст каза, че България е лъгала Брюксел, защото чиновници са крили по чекмеджетата договори за над два милиарда лева, които не са били отчетени в дефицита и са били сключвани необезпечено от Тройната коалиция. Гости по темата са Стоян Мавродиев от ГЕРБ и Антон Кутев от БСП.

Стоян Мавродиев: Всъщност мисията на Евростат, в нея няма нищо трагично, притеснително или нестандартно.
Водещ: Ние сме първата държава, която ще бъде посетена с такава мисия.
Стоян Мавродиев: Това отново според мен е грешна интерпретация, защото тази мисия е отдавна договорена да се случи в България.

Водещ: Първо в България.
Стоян Мавродиев: Не, просто това е стандартна проверка. Нека да уточним, това го съобщиха вчера и от Еврокомисията, че тук не става въпрос за одитна мисия, каквито са новите правомощия на Евростат, а става въпрос за една чисто статистическа мисия, която да провери статистическата методология, която се прилага от България. Т.е. това е стандартна процедура, която трябваше да се случи в България още през май месец и самите Евростат отложиха идването си в България. Така че нищо нестандартно не се случва.
Антон Кутев: Преди да минем към следващите въпроси, категорично не съм съгласен с това. Тук става дума за едно ново решение на финансовите министри от преди две седмици, с които те сега започват тази процедура на проверки на статистически институции в Евросъюза. И ние наистина сме първата. А сме първата по една много проста причина. Че ние бяхме точно тези, които създадохме най-голям шум в системата, и че с дребните хитринки на финансовия министър, той раздразни целия Европейски съюз и всички финансови среди. Резултатите от това са изключително лоши, но за тях ще говорим по-късно.

Водещ: Това не е ли заради необезпечените, сключвани от вас, договори за над 2 милиарда, които изведнъж се осчетоводяват по-късно и се оказва, че ножицата е толкова голяма, че буди тези съмнения, за които става дума?
Антон Кутев: Аз точно затова следях днес един материал с една цяла схема, която ще покажем след малко. За разлика от господин Мавродиев, който аз се надявах, че на този разговор, вчера аз бях поставил нарочно рязко условията на министър-председателя, след като три месеца обсъждаме някакви необезпечени договори, никой от нас не ги е виждал. Използвали сме всички, повярвайте ми, демократични механизми да ги изискаме, включително през 14 питания в Народното събрание.

Водещ: Не знаете ли какво сте подписвали?
Антон Кутев: Ние знаем какво сме подписвали. Но там няма необезпечени договори за два милиарда и кусур. В резултат от цялата работа, след като три месеца искаме да ни кажат какви са договорите, аз се надявах господин Мавродиев да дойде днес с един ясен списък. Списъкът трябва да има две части, господин Мавродиев, ако не знаете.
Стоян Мавродиев: Пак сте проспали, господин Кутев, тези неща в БСП.
Антон Кутев: Нищо не съм проспивал.
Стоян Мавродиев: Този списък беше предоставен даже като приложение в доклада на комисията за проверка на разходите, сделките и назначенията. Лично аз го изчетох на трибуната на Народното събрание. Значи отново не сте си чели доклада. Там има тази справка.
Антон Кутев: Нищо подобно няма там. Искате ли да седнем...
Стоян Мавродиев: Напротив.
Антон Кутев: Защо не донесохте доклада?
Стоян Мавродиев: В БСП се научете първо да четете и след това да коментирате. Това са много важни елементи.
Антон Кутев: Извинявам се много. Наглостта, която проявявате, определено бих могъл да бъда по-нагъл от вас, ако реша. Не става така.
Стоян Мавродиев: Ако фактите са наглост, вие очевидно имате царска корона в тази сфера.
Антон Кутев: Наглостта в този случай е да се опитвате да ме обвинявате в това, че не съм чел безумния ви доклад.
Стоян Мавродиев: Това е факт, господин Кутев, защото в доклада е приложена справката за необезпечените ви договори.
Антон Кутев: Нищо подобно не е приложено.

Водещ: Това ли е? Старите договори ли водят до това разминаване?
Антон Кутев: Ако беше приложен, защо не го донесе доклада? Защо не ми донесе справката, където е приложено кои са договорите?
Стоян Мавродиев: Господин Кутев, четете. Има го в деловодството на Народното събрание.
Антон Кутев: Чел съм го нееднократно. За пореден път лъжете, и то лъжете безобразно, господин Мавродиев.
Стоян Мавродиев: Има приложена справка, господин Кутев.
Антон Кутев: Нищо подобно няма.

Водещ: Да въведем някакъв ред, моля ви. Малко да успокоим настроението. Това с двата милиарда, твърдите ли, че оттам идва проблемът?
Стоян Мавродиев: Това е в стила на БСП. Винаги да отиват формаланите разговори в посока на скандалджийска седянка.

Водещ: Твърдите ли, че проблемът е заради договори, или напротив – има някакво забавено информиране от страна на финансовото министерство?
Стоян Мавродиев: Това, което аз мога да твърдя и да поправя голямата манипулация, която направи току-що господин Кутев, първ,о това не е одитна мисия на Евростат, отново ще го повторя. Това е стандартна статистическа мисия на Евростат, с която те идват и което се прави регулярно и в България. И това не е за пръв път. Евростат проверява всички държави в ЕС, не само България, и проверява статистическата методология.

Водещ: Защо има разминаване? Аз това не мога да разбера.
Стоян Мавродиев: Що се касае до данните, договорите, тази справка наистина беше предоставена в Народното събрание, може да бъде видяна в деловодството, бяха дадени подробни информации ведомство по ведомство за съответните суми по поети задължения от предишното правителство. Така че просто няма никакви различни факти от тези, които бяха предоставени.
Антон Кутев: Табличката, която съм ви донесъл показва информация от готивикационните таблици, които може да се видят в Евростат. В нея е разбит този дълг – 2 милиарда 140 милиона, за който се говори и който те спекулират, че се състои от необезпечени договори.

Водещ: Това, което вие сте го разписали?
Антон Кутев: Ето го тук. Това са официални документи на Европейската комисия. Това са документи, които са свалени от Европейската комисия и на Евростат. Всеки може да ги свали, който поиска. Така че това са най-официалните възможни документи, защото те са нотифицирани. В тях много ясно пише от какво се състои дълга – от касовия дефицит, който призна Симеон Дянков тогава 850 милиона; от несъбрани данъци – 250 милиона. Аз мисля, че несъбраните данъци не можете да видите някакви договори, които ние сме подписвали. От задължения към фирми – 655 милиона; от задължения към болници 45, 250 милиона корекция на приходи. В това се състои 2 милиарда 139 милиона лева. Това е целият дефицит, който е признат от Евростат според процедурата, която Евростат е признала за свърхдефицит. Там между другото има 55 страници, които описват много подробно какво може да бъде считано за необезпечени договори и какво не.

Водещ: Това, че квадратчето е в червено, не значи, че от БСП е необезпечено и изхарчено това?
Антон Кутев: Категорично не значи. Само да си довърша мисълта, след това ще коментирате ако можете. Резултатът е, че тук, както виждате необезпечени договори няма. Включително в тези 55 страници обосновка, която стоят към тези нотификационни таблици, която обосновка е на Евростат, там пише изрично, че примерно военните договори не могат да бъдат считани за необезпечени, тъй като те са дългосрочни. Примерно единият от договорите, които пише в т.нар. „списък”, който нито е изчерпателен, нито е точен, господин Мавродиев, е договорът за вертолетите, който обаче приключва през 2014 година.

Водещ: Ето сега, вертолетите има ли ги тях в този минус, в този дефицит има ли ги?
Антон Кутев: В този минус тук, който признава Евростат, пак го показвам, в този минус вертолетите ги няма. В минусът в главата на господин Мавродиев ги има.

Водещ: Да му дадем възможност да отговори.
Стоян Мавродиев: Господин Кутев в традиционния си арогантен стил коментира икономически данни, но това просто само показва...
Антон Кутев: Защо бе, нищо арогантно няма в нея. Виж каква е симпатична, даже цветна е направена.
Стоян Мавродиев: Просто аз не знам защо винаги разговорът с вас стига до такива неща. Не може да се разговаря нормално и коректно, да се направи нормален икономически дебат. Но така или иначе, за да спра да се занимавам с коментари подобни, така или иначе табличката на господин Кутев никой не разбра от вашите зрители, съм сигурен. Нека да обясним простичко. Има за 2,2 милиарда поети договорни задължения от страна на БСП. Има значителна част от тези задължения, които все още по тях не са настъпили плащания, но те са поети, защото просто не са изпълнени тези договори.

Водещ: Защо не беше отчетено това от финансовия министър, за да го подаде навреме като информация и да няма...
Стоян Мавродиев: Това беше обявено. Но нека само да довърша. Всъщност пак е добре да се повтори. БСП е добре да се държат държавнически, когато коментират подобни проверки от страна на Евростат, да не изпадат в истерия, да не вдигат нивото до (...), защото това е вредно за страната. Това повишава лихви по кредити, това могат да го обяснят на българските граждани, че точно такава позиция, която заема БСП и тази истерия води до повишаване на лихви по кредити, води до повишаване на цената на дългови инструменти на българския външен дълг. С една дума това струва пари на страната. Истерията на БСП струва много пари за България. В момента отговорното поведение, което трябва да има господин Орешарски като бивш финансов министър и човек, който разбира от тази материя, е да не коментира нероден Петко, защото мисията на Евростат ще дойде в България и ще констатира, че нашата методология не използва манипулативни данни.

Водещ: Виждам, че госпожа Мариана Коцева влиза в студиото за разговора, който ще е след 8 часа с нея. Ръководството на статистиката има ли според вас някаква вина по отношение на данните, които са подавани?
Антон Кутев: Аз се извинявам, но нека само да изчистим предишния въпрос. Извинявам се за момент само. Значи въпросът преди малко беше защо се е получило така и защо те го правят, защо излъгаха целия българския народ с една мощна PR акция, че има за два милиарда необезпечени кредити, което не е вярно.
Стоян Мавродиев: Никой за нищо не е излъгал.
Антон Кутев: Напротив, лъгахте като цигани.
Стоян Мавродиев: И в статистическата проверка, в статистическата, не в одитната проверка на Евростат, ще се установи, че няма проблем с българската статистическа методология. Никой не се притеснява от нищо.
Антон Кутев: Та значи защо го направиха? Направиха го по една проста причина, че Симеон Дянков имаше фикс идеята да докара 0,8 бюджетен дефицит, за да се докаже като много голям икономист, какъвто очевидно не е. След като реши да го направи, малко по-късно, защото те подадоха данните през Министерство на финансите, малко по-късно през март той се усети, че няма как реалните данни на Националния статистически институт да не стигне в Брюксел. И тогава установи, че има една огромна разлика между данните, които той е подал и данните, които така или иначе ще стигнат до Брюксел. И тогава, в началото на март, се разгоря една мощна PR кампания...

Водещ: Т.е. е покривал вашите харчове в този момент.
Антон Кутев: Нищо не е покривал, нищо не е покривал. Това да имаш два милиарда дефицит в този случай, включително в тази криза, би било нормално. Ако той беше икономист на място, той щеше да си даде сметка, че е нормално и нямаше да прави всичките тези дребни балкански хитринки с бюджета в началото. Той обаче се опитваше да се прави на супер гениален финансист и затова искаше да не са 3,9 дефицит, а да бъде 0,8, като си мислеше, че ще излъже целия свят. И когато през март разбра, че не може да излъже целия свят и че той трябва да си даде ясно ей тази табличка, която в момента вече е на страницата на Евростат, той тогава установи, че трябва да излезе от ситуацията. И единственият изход да излезе от ситуацията беше като каже: предишната власт ми е виновна. Нещо, което господин Мавродиев прави девети месец.
Стоян Мавродиев: Аз се забавлявам много от всичко, което казва господин Кутев.

Водещ: Защо се забавлявате?
Антон Кутев: Интересното обаче в цялата работа е, че господин Мавродиев сам е от хората...
Стоян Мавродиев: Това е наукообразно говорене на тема икономика, която няма нищо общо с фактите, и абсолютно този анализ, просто няма нищо вярно в него.
Антон Кутев: Как да няма общо с фактите? Господин Мавродиев, аз с табличката си дойдох. Как да няма общо с фактите? Коя от тези цифри сте готов да оборите?
Стоян Мавродиев: Тази табличка на „Позитано” 20 си я дискутирайте. Недейте да говорите...
Антон Кутев: Тя е от Евростат. Оборете ми една от тези цифри. Аз ви нося доста на брой ясно, светличко съм ви ги направил, за да ги разберете.
Стоян Мавродиев: Аз ще повторя още веднъж, за да може дори вие да ме разберете. Защото в БСП ви е трудно да разбирате за икономика когато се говори. Ще ви го кажа още веднъж. В момента е важно да млъкнем и да не говорим подобни безсмислени неща. Господин Кутев, опитвам се нещо друго да обясня на зрителите, нека да не се занимаваме само с вашите анализи.
Антон Кутев: Дайте ми една цифра невярна.
Стоян Мавродиев: Мога ли и аз да кажа нещо. Важно е българските граждани да знаят, че нищо страшно или проблематично не се случва от проверката. Първо, това е работата на Европейската комисия. Те са длъжни да правят такива проверки. Еврокомисарят Оли Рен си върши работата, ние си вършим нашата. Което означава да предоставяме обективна и точна информация, каквато и до ден днешен е била предоставяна винаги от министър Дянков, от Министерство на финансите и от българското правителство.
Антон Кутев: Как ще предоставим, като има разлика от 3%?
Стоян Мавродиев: И отсега мога да направя прогноза. Резултатът от мисията на Евростат тази година ще бъде, че българската методология и българските данни са били абсолютно обективни.

Водещ: Съгласен ли сте с Иван Костов, че има или некомпетентност, или долно слагачество от страна на ръководството на статистиката, защото той постави въпроса за оставка на шефката на националната статистика вчера?
Стоян Мавродиев: Аз не искам да използвам подобни термини по отношение на...

Водещ: Защо?
Стоян Мавродиев: Защото не знам какво е имал предвид господин Костов например.

Водещ: Това, че вината е в статистиката, в статистическия институт. Това имаше предвид.
Стоян Мавродиев: Аз не смятам, че можем да правим такива изводи. И пак ще повторя – трябва да се държим професионално и отговорно, трябва да изчакаме проверката на Евростат без да истеризираме обстановката.

Водещ: Защо, те какво точно проверяват?
Стоян Мавродиев: Защото много е важно, истерията в момента води до увеличаване на цените на лихвите по кредитите на българските граждани и компании, води до сриване на цените на българския външен дълг, следователно това струва много на страната.
Антон Кутев: Това е нахалството на ГЕРБ в момента. Истерията, такава истерия има. И тя беше създадена в момента, в който предишното управление беше обвинено за два милиарда необезпечени договори.
Стоян Мавродиев: Дръжте се поне веднъж държавнически от БСП, господин Кутев.
Антон Кутев: Нищо подобно.
Стоян Мавродиев: Поне веднъж в цялата история на вашата партия се дръжте държавнически.
Антон Кутев: Добре, аз ви слушах преди малко. Нали разбирате, че мога да ви прекъсвам ако искам.
Стоян Мавродиев: Тези глупости не са важни. Важни са интересите на страната, господин Кутев.
Антон Кутев: Господин Мавродиев, значи ако се държите недържавнически, но поне като български депутат, можете да ме изслушате.
Стоян Мавродиев: Аз досега ви слушам.
Антон Кутев: Не защото не мога да ви прекъсна. Не защото не съм по-нахален от вас, ако реша да го направя. Нали разбирате, че в момента гражданите не чуват нищо от разговора ни.
Стоян Мавродиев: А това, че сте по-нахален, няма никакъв спор, господин Кутев.
Антон Кутев: Говорим двамата един върху друг. Не се чува. Това не прави тезите на ГЕРБ по-добри, нито Симеон Дянков по-добър финансов министър.
Стоян Мавродиев: Виждам, че много сте се превъзбудили от БСП.
Антон Кутев: Не бе, не можете да ме прекъсвате постоянно, ако искате да правим разговор. Иначе аз съм го правил – ставам и си тръгвам.
Стоян Мавродиев: Станете и си тръгнете. Защото така или иначе нищо не казахте смислено, господин Кутев.
Антон Кутев: Напротив, казвам безброй смислени неща.

Водещ: Имаме още пет минути и ще си тръгнете и двамата след малко.
Антон Кутев: Господин Николаев, аз се извинявам, ако не ме оставите да си довърша няколкото прости тезички...

Водещ: Ще станете и ще си тръгнете.
Антон Кутев: Ставам и си отивам, най-сериозно ви казвам, няма какво да търся тук.
Стоян Мавродиев: Тогава най-накрая разговорът ще стане спокоен и нормален.
Антон Кутев: Простата логика на това, което се случва в момента, е наглостта на ГЕРБ.
Стоян Мавродиев: Оставете водещият да ви зададе въпрос, недейте така, изземвате всичките функции.
Антон Кутев: Съжалявам, обаче аз си тръгвам.

Водещ: Наистина ли ще си тръгнете?
Антон Кутев: Да, абсолютно, съжалявам.

Водещ: Ще му кажете ли довиждане? Да.
Стоян Мавродиев: Аз мисля, че проблемите на господин Кутев не са проблеми на българските граждани.

Водещ: Ядосахте го много.
Стоян Мавродиев: Вижте, господин Кутев идва винаги в полуистерично състояние на подобни дебати и започва подобен махленски спор. Почти няма случай, в който да има спор, различен от този. Така че оттам идват проблемите на господин Кутев.

Водещ: Сега ми стана малко неприятно, защото имаме уважение към всички гости, които стават рано, за да дойдат при нашите зрители. Столът остана празен.
Стоян Мавродиев: Ако всички тръгнем да ставаме, да си изпускаме нервите защото примерно и на мен не ми харесва скандалджийския стил на господин Кутев, но виждате, че аз продължавам да водя дебат с него.

Водещ: Обаче сега столът е празен.
Стоян Мавродиев: Да, защото очевидно БСП имат проблем с дискусията.

Водещ: Бихте ли казали вашето обяснение защо Синята коалиция прехвърля отговорността към шефката на статистиката. Това са ваши партньори, така че не може да се правите, че ви минава през ушите.
Стоян Мавродиев: Вижте, аз не виждам основание да обвиняваме в момента която и да било българска институция, включително и Националния статистически институт по повод на данни. Защото смятам, че Евростат ще установи, че българската статистическа методология по никакъв начин не е била манипулирана и данните, стигнали до тях, са абсолютно точни и отговарят на фактите.

Водещ: Едно мнение, което в никакъв случай не е по табличката на БСП, от Георги Ангелов. Той казва така: при бюджетните данни за 2009 г. българската бюджетна методология може лесно да се манипулира. И дава примери кога може да се манипулира: ако правителството забави плащания към фирми, това по българската бюджетна методология води до подобрение в кавички на бюджета. Ако се подпише договор, който задължава правителството да плати определена сума, по българската методология това въобще по никакъв начин не се отразява в бюджета. Ако правителството не връща дължимия ДДС на фирмите, това също изкривява картината и се отчита като подобрение на бюджета. Ако здравната каса не плати на лекари, болници, аптеки, доставчици – това също подобрява в кавички бюджета. Неща, които се случиха.
Стоян Мавродиев: Безспорно.

Водещ: Нали се случиха в един момент?
Стоян Мавродиев: Анализът на господин Ангелов е абсолютно точен.

Водещ: Ще смените ли методологията тогава?
Стоян Мавродиев: Това аз го говоря от 2006 година.

Водещ: Само че сте на власт и би трябвало да можете да променяте методологията.
Стоян Мавродиев: Лично аз това съм го препоръчал в препоръките.

Водещ: На кого?
Стоян Мавродиев: На Народното събрание.

Водещ: Защо те не се вслушаха във вашата препоръка?
Стоян Мавродиев: В доклада на комисията за проверка на разходите, сделките и назначенията на правителството на Сергей Станишев има специфична препоръка да се въведе тази методология.

Водещ: И защо не се вслушаха? Защо не го направиха?
Стоян Мавродиев: Аз мисля, че това ще се случи, защото...

Водещ: След дъжд качулка обаче.
Стоян Мавродиев: Включително сме направили и предложение за промяна на законодателството.

Водещ: Т.е. признавате, че тази методология не е добра. И сте предложили, но ГЕРБ и останалите ваши колеги не са се вслушали във вашата лична препоръка.
Стоян Мавродиев: Не, не бих казал, че е така. Препоръката е направена пред Народното събрание и съм убеден, че Народното събрание ще направи съответните корекции. Впрочем заради тази методология, разбира се е по-добрата методологията начислена основа, в която да се виждат и задълженията, поети от българското правителство. Но това не означава, че данните, подадени от Министерство на финансите или от Националния статистически институт са неверни по отношение на потока информация, който тече от България към Брюксел.

Водещ: Оли Рен тогава защо си позволява да ни направи дори по-рискови от Унгария, както четем в анализите. България след това изказване става по-рискова от Унгария заради изказването на еврокомисаря по паричните въпроси.
Стоян Мавродиев: Оли Рен мисля, че не каза такова нещо за по-голямата рисковост на България от Унгария.

Водещ: Така е излязло накрая като следствие на неговите думи.
Стоян Мавродиев: Това е според мен интерпретация. А това, че Оли Рен свърхреагира не означава, че в България...

Водещ: А какво означава?
Стоян Мавродиев: Вижте, това е нормално. Ако вие сте еврокомисар по икономическите въпроси, в цяла Европа се коригират данни. Впрочем данните за британския бюджетен дефицит са 11% в момента.

Водещ: Защо Оли Рен прави това изказване конкретно към България и създава този смут, който е рисков и по отношение на инвеститорите. Защо го прави?
Стоян Мавродиев: Аз това не мога да отговоря. И за мен това е прекален шум за нещо, което е съвсем стандартно, пак казвам, стандартна статистическа мисия. Но предполагам, че господин Рен...

Водещ: Защо започва от България стандартната мисия?
Стоян Мавродиев: Не мога да отговоря. Това може би господин Рен може да отговори. Но със сигурност България е по-малко рискова и от Унгария, и от Гърция, и от Испания и от много други държави в ЕС. Това мога категорично да го кажа.

Водещ: Имате ли подозрения защо го прави това? Дали няма някаква неприятна емоция към България или към правителството?
Стоян Мавродиев: Вижте, аз не бих искал по този начин нещата да вървят към конспиративни теории. Вярвам в добронамереността на господин Оли Рен като европейски комисар. И съм сигурен, че както мисията на Евростат ще си свърши работата, така и българското правителство ще убеди, че данните са автентични и точни. Просто драма няма. И нека БСП да спрат да плашат гражданите, защото пак казвам – това има висока цена.

Водещ: Значи той си тръгна – господин Кутев, за което съжалявам. Пак казвам – храним уважение към всеки, който е дошъл пред нашите зрители.
Стоян Мавродиев: Добре, от опозицията. Това има висока цена. Ние трябва да бъдем консолидирани по такива макроикономически теми, важни за страната, за да не създаваме паника. Тъй като паниката струва много пари. А тези пари ще ги платим ние – данъкоплатците.
Водещ: Времето ни изтече. Стоян Мавродиев и Антон Кутев, който подразнихте и напусна студиото по начина, който зрителите видяха.