Вече пет години Унгария е пълноправен съюзник на натовските държави. Унгарската военна реформа бе сочена като една от най-бавните в сравнение с другите две страни от предишното разширяване. Днес обаче унгарците с гордост заявяват, че добре изпълняват задачите си в Алианса. Все още предстои да се подобят въздушния транспорт и силите за бързо реагиране.
Един от първите проблеми, с който унгарците се сблъскват след присъединяването си през април 1999 година, е недостатъчната подготовка на кадрите - езиковата бариера.
"Много трябваше да се наваксва по отношение на квалификацията. Изискванията на НАТО са високи, но успяхме да се преборим. Мисля, че и България ще се справи. Опитът ми тук показава, че хората владеят езици на високо ниво. Имахте и време за подготовка. Мисля, че всяка една от нашите страни ще успее да остави след себе си негативите на комунистичския режим", заяви Бела Коложи, посланик на Унгария.
Владеенето на чужд език е задължително както за офицерите и сержантите, които водят подразделения в полеви учения и операции с НАТО, така и за цивилните в щаб-квартирата, които участват в изработването на общи позиции.
Както Унгария, така и Чехия и Полша започват военна реформа много преди да получат покана за членство. Унгария намали своята армия от 160 000 през 1990 година на 45 000 души днес.
Според посланика на страната у нас, в Унгария проблемът със съкратените военни вече не стои:
"По това време политическият момент беше по-различен. Зараждаше се частният бизнес. През 80-те също имаше частна инициатива, но приватизацията тепърва са разрастваше. Бившите военни бяха привлечени в сферата на предприемачеството. "
Преди година и половина посланикът призна, че Унгария не е удържала на обещанията си и не е реформирала достатъчно бързо и ефективно армията си.
При влизането си в Алианса, Унгария се ангажира да увеличава военните си разходи с 0,1% от брутния вътрешен продукт всяка година, докато достигнат 1,8%. Но предишното правителство не направи тези увеличения навреме и реформата се забави.
"Разбира се, това не оправдава пропуските. Но в историята сме били свидетели на това, че тези, които понякога изостават, когато се постараят да запълнят пропуските си, заменят с най-модерното това, което навремето е трябвало да заменят", коментира Бела Коложи.
Днес темпто е ускорено, а унгарците отчитат, че усилията, положени за присъединяването към НАТО, са били добра подготовка за членство в Европейския съюз.
