Интервю на Николай Чавдаров
Въпрос: Какви последствия имаха атентатите от 11 март върху Европа?
Отговор: Първото заключение, което трябва да направим, е, че въпросът е не как да държим терористите вън от Европа, а как да се справим с онези, които вече са проникнали там. Знаете, Шенгенското споразумение създава обща граница между 11 от 15-те страни в Европейския съюз. В рамките на тези граници живеят милиони хора, които симпатизират на идеите на "Ал Кайда", както те ги разбират. В Англия неотдавна имаше проучване сред двата милиона мюсюлмани, живеещи там. Резултатите показаха, че един на осем запитани, ако беше палестинец, би станал атентатор-самоубиец. Половината заявиха че симпатизират на "Ал Кайда". Така че тя има много поддръжници в страните от Европейския съюз, както и в Съединените щати.

Въпрос: Какво трябва да се промени в организции като НАТО, за да отвърнат на заплахата от тероризма?
Отговор: НАТО вече има отряд за борба с тероризма, но той не се занимава с предотвратяването на атентати, това е все още задача на полицейските структури. Антитерористичният отряд се занимава главно със събиране на разузнавателна информация и анализирането й, но не действа на практика.

Въпрос: В речта си по случай първата годишнина от началото на военната операция в Ирак президентът Буш заяви, че никой не може да запази неутралитет в борбата срещу тероризма. Малките страни, които не разполагат със значителни ресурси за гарантиране на сигурността си, не са ли склонни да останат неутрални?
Отговор: Може да е имало такава тенденция преди атентатите от 11 март. Тогава може някои да са разсъждавали: "Войната срещу тероризма е проблем на Съединените щати, те са главната мишена и враг номер едно на терористите. Ще помогнем с каквото можем, но проблемът на Америка не е наш проблем." След взривовете в Мадрид всички осъзнават, че Европа е също толкова застрашена, колкото и Съединените щати.