
През 1984 година Сараево е домакин на зимната олимпиада. Това са първите зимни игри, проведени в социалистическа страна. Войната, последвала след 8 години, унищожи всичко, с което босненците се гордееха. Хотелите по хълмовете на планина Беласница, където бяха настанени мъжките отбори по ски, са опожарени и напомнят призрака на войната.
Яхорина, на 30 километра от Сараево, където бяха спусканията, има едни от най-красивите и удобни склонове за зимни спортове.
Британският представител в Босна лорд Пади Ашдаун казва, че това място се отличава с природна красота и има обещаващо бъдеще: "Това е възхитително красиво място с величествени планини и чудесни условия за ски. Има нужда от развитие. Твърдо вярвам, че след десет години, дори и по-малко, тази част на Европа ще бъде една от перлите на Европа."
Дори днес белезите от бойните действия остават. Между 1992-95 година Босна става арена на етническо прочистване. На шести април 92-ра босненските сърби започват обсадата на Сараево. Жителите - мюсюлмани, сърби и хървати, които се противопоставят на идеята за Велика Сърбия, остават без вода, храна и комуникации. През трите дълги и студени зими ежедневно живеят под огън и изстрели. 12 000 от живеещите в Сараево загиват, над 1 500 от тях са деца.