Обектът, наречен Седна, е с диаметър от 1300 до 1800 км. Той е по-голям от астероид, но по-малък от планетите в Слънчевата система. Седна е небесното тяло, най-отдалечено от Слънцето от всички известни тела, обясни Майкъл Браун от Калифорнийския технологичен институт /Калтех/ в Пасадена /САЩ/. Запитан дали е възможно обектът Седна да се нарече планета, Браун отговори, че Седна не може да се нарече планета, защото масата му е недостатъчно голяма.

"Но ние смятаме, че и Плутон не трябва да се приема за планета" - заяви Браун. Седна се намира на около 13 милиарда км от Земята. Обектът е червеникав, почти колкото планетата Марс. По размер Седна представлява приблизително две трети от Плутон и е най-големият небесен обект, открит в нашата Слънчева система след Плутон, открит през 1930 г.

"Това увеличава трикратно представите ни за Слънчевата система. Преди смятахме, че тя стига едва до Сатурн, а през последните стотина години откривахме все по-далечни обекти. А този се намира три пъти по-далеч от Плутон и разширява изцяло познанията ни", казва Браун.

Небесното тяло Седна, кръстено на ескимоската богиня на океаните, е толкова далеч от Слънцето, че е най-студеният обект в Слънчевата система. За пръв път обектът е бил забелязан на 14 ноември 2003 г. от телескопа Самюъл Оскин на обсерваторията Палома край Сан Диего /Калифорния/. Впоследствие телескопи в Чили, Испания, в Аризона и в Хавай потвърдили откритието на обекта, който е бил наблюдаван и с новия космически телескоп Спицер на НАСА.