Испанската полиция е идентифицирала шестима мароканци, като физическите извършители на атентатите в Мадрид. Това съобщи вестник "Ел Паис", като се позова на източници от силите за сигурност. Днес полицията в баския град Сан Себастиан арестува и имигрант от Алжир, който преди два месеца заплашвал, че на мадридската гара Аточа, ще се лее кръв.

Арестуваният мароканец Джамал Зугам е бил разпознат от оцелели при атентите в четвъртък. Той беше задържан в събота заедно с още двама мароканци и двама индийци.
Според източници на "Ел Паис", шестимата заподозрени вероятно са само част от групата, организирала и извършила кървавите нападения. В нея вероятно участват бойци и от други страни. Основен фокус в разследването е Мароко.

Предполага се, че задържаният Джамал Зугам е свързан с организацията "Салафия Джихадия", отговорна за атентатите в Казабланка, миналия май, които отнеха живота на 45 души. Предполага се, че Зугам е подържал контакти с Абу Дахда, смятан за лидер на ислямистко гнездо на "Ал Кайда" в Мадрид. Освен това имал връзки с ислямистите, които през юни 2001-ва година организирали в испанския град Тарагона среща между Мохамед Ата и Рамзи бен Алшиб - координатор на атентатите от 11-и септември във Вашингтон и Ню Йорк.

Макар че разследването на бомбените експлозии в Мадрид все още е в начална фаза, има подозрения, че терористичният акт е свързан с един от лидерите на "Ал Кайда" - Абу Мусаб ал Заркауи, издирван за серия атентати в Ирак.

В писмо до Съвета за сигурност испанският представител в ООН Иносенсио Ариас призна, че Испания не е сигурна дали баската сепаратистка организация ЕТА наистина носи отговорност за кървавите атентати от 11 март. Часове след атентатите Съветът за сигурност прие резолюция, с която осъди ЕТА, като виновна за атентатите. В писмо си Ариас подчертава, че оттогава, с усилията на държавните служби за сигурност, са били открити нови елементи, които са насочили разследването към евентуално участие на чужди граждани. За момента е невъзможно да се направят окончателни изводи, изтъква той. Дипломатът посочва, че като е настояло ЕТА да бъде осъдена, испанското правителство е било "твърдо убедено", че тя е виновна.

Междувременно, синдикатите в испанската държавна информационна агенция "ЕФЕ" обвиниха главния редактор Мигел Платон в цензура при отразяването на атентатите и поискаха оставката му. Според тях, Платон е въвел "режим на цензура и манипулация", заради който "ЕФЕ" била принудена да оттегли свои информации за възможно участие на ислямисти, за да подкрепи правителствената теза, че зад атентатите стои баската групировка ЕТА. Профсъюзите смятат, че така главният редактор е обслужвал "интересите на Народната партия за изборите на 14 март".

Друг медиен скандал избухна в испанската държавна телевизия. Говорител на Те Ве Е не можа да обясни защо медията неочаквано е променила програмата си, за да излъчи документален филм за баските сепаратисти в навечерието на изборите. Без да предупреди зрителите, телевизията пусна в най-гледаното време филм за убит от ЕТА политик през 2000-та година. В същото време главният редактор на всекидневника "Eл Пери Одико", Антонио Франко каза, че премиерът Хосе Мария Аснар се е свързал лично с главните редактори на повечето авторитетни издания с молбата в публикациите си те да отстояват тезата, че ЕТА носи отговорността за атентатите в Мадрид.