Би Би Си коментира, че повечето испанци приемат атентатите от 11 март като посегателство срещу демокрацията и за да я защитят, масово ще упражнят правото си на глас.

34 500 000 испанци имат право на глас. Преди терористичния акт в четвъртък допитванията сочеха, че управляващата Народна партия ще спечели изборите. Атентатите изцяло сложиха своя отпечатък върху гласуването и изходът от вота вече не може да се прогнозира. Със сигурност се очаква избирателната активност да е по-висока от 68-те процента на изборите през 2000 година.

В страната се надига вълна от недоволство срещу управляващите. Хиляди хора се събраха пред централата на Народната партия в Мадрид с възгласи "Лъжци", "Искаме истината", "Оставка" и "Гласувайте и изритайте Аснар". Множеството заклейми правителството, че е обвинило ЕТА за атентатите и е изключило тезата "Ал Кайда". Протестиращите настояха управляващите да обявят истината за извършителите на най-кървавото нападение в испанската история. Те обвиниха правителството, че е давало информация в свой интерес: Ако ЕТА е отговорна за нападенията, това носи повече гласове за Народната партия и твърдата й линия срещу сепаратистите. Ако обаче терористичният акт е дело на "Ал Кайда", това поставя под въпрос правилно ли е било решението за подкрепа на войната в Ирак. Агенциите припомнят, че то бе взето въпреки, че 90% от испанците бяха против войната.

Междувременно кубинският ръководител Фидел Кастро обвини испанското правителство, че е излъгало народа за извършителите на атентатите в Мадрид, за да спечели изборите. Той твърди, че кабинетът на Аснар е бил наясно, че ислямски фундаменталисти стоят зад взривовете, но е предпочел да обвини ЕТА заради предстоящия вот.

Кастро твърди, че испанците не заслужават да бъдат атакувани, заради това, че правителството е подкрепило войната в Ирак, докато народът е бил против. Той казва още, че синхронизираните експлозии напълно носят почерка на "Ал Кайда".