Един от многото чуждестранните ръководители, които, когато са на посещение в Ханой, поднасят венец пред мавзолея на Хо Ши Мин.

"Като че ли България малко недооценява Виетнам, а това е една държава с много голям потенциал и ние сме длъжни да се обърнем с лице към тази държава, която има над 80 милиона население", посочи Огнян Герджиков. 

Виетнам се управлява от Виетнамската комунистическа партия. Името на самата държава е Социалистическа република Виетнам.

Паметникът на Ленин е построен през 1980 година, когато Виетнам е в най-комунистическия си период. Днес Ленин отново продължава зорко да наблюдава развитието на Виетнам, но този път в опита му да се превърне в икономически тигър.

В момента Виетнам е третият по големина производител на ориз в света, а само допреди 20 години е трябвало да внася ориз, за да се изхрани. Страната е привлякла 40 милиарда долара чуждестранни инвестиции и непрекъснато се строят нови и нови сгради за офиси на чуждите компании. Това виетнамците наричат "развитие на пазарна икономика под контрола на държавата и партията".

"В интерес на истината си личи, че това са хора, които продължават да следват тази линия, че ръководната роля е на комунистическата партия, но не по този начин, както беше преди 15 години", отбеляза председателят на българското Народно събрание.

Преди 15 години единственото, което виетнамците можеха да си позволят, е по купичка ориз на ден. Днес всеки втори е моторизиран.