
Те трябва да се проведат в края на тази или началото на следващата година.
Изработването на документа бе съпроводено от остри спорове в 25-членния съвет. Основните разногласия бяха за федерализма, кюрдските претенции за автономия, правата на жените и ролята на исляма.
Временната конституция признава исляма за официална религия и "източник на законодателство" в Ирак. Освен това тя предвижда законите на Ирак да се придържат към исляма, като религия на мнозинството иракчани. За такъв статут настояваха шиитите, които са 60 процента от населението на Ирак. В петък няколко шиити, членове на Съвета, напуснаха дебатите, след като бе отхвърлено предложението разводите и наследството да са предмет на религиозното право.
Посредникът в преговорите - американският администратор Пол Бремър, неколкократно подчертаваше, че ако ислямът залегне като главна основа в иракската конституция, ще наложи вето върху проекта.
Друг спорен момент бе статутът на жените. Сегашният проект на основния закон предвижда равноправие на всички граждани, като 25 процента от местата в законодателните събрания са за жени. Съгласно документа, на територията на Ирак ще действа принципът на федерализма. Кюрдите ще имат право на автономия, но подробно въпросът ще бъде решен от бъдещото законодателно събрание на Ирак. Временната конституция ще ръководи действията на временното иракско правителство, което на 30 юни трябва да поеме властта от окупационните сили.