Местността Рупите край Петрич е сред най-загадъчните и красиви места в България. И ако до смъртта на Ванга, която живееше там, Рупите бяха сакрално място, то днес там витае прагматичният дух и се подготвя голямо строителство. Вече част от водата от термалните извори е отклонена и се строят басейни и плаж.

За местността Рупите няма градоустройствен план, затова инвеститорите тук сами си правят подробни устройствени планове. Едно от най-мащабните строителства е на плаж и серия басейни, които използват водата от термален извор. Мястото е взето под аренда от бившия стопанин на закритата вече петричка баня Младен Вангелов. Хората тук са убедени, че водата е лечебна.

"Водата помага за лечението на ревматизъм, сърдечно съдови заболявания, ревматични и ставни заболявания, изобщо в много голям диапазон", обясни Младен Вангелов.

Дори при минусови температури, тук идват по 30 - 40 човека на ден. Тъй като в Петрич вече няма градска баня, някой идват просто за да се изкъпят, а не да се лекуват.

Това е третата баня, която Младен стопанисва. Според неговите планове, до лятото тук трябва да бъде изграден комплекс, който да се вписва в околния пейзаж. Макар да няма градоустройствен план на Рупите, да не е проучена геодезията на района, да не са обозначени минералните извори, пътищата и електропроводите, има всички признаци, че тук предстои сериозно строителство. Как новопостроеното да се впише в пейзажа, решават самите инвеститори.