Михаил Саакашвили обяви, че е спечелил президентските избори в Грузия. Първите предварителни резултати от изборите показват, че Саакашвили получава 86% от гласовете.

"Това не е само моя победа, това е победа на целия грузински народ, искам да изградим заедно една нова Грузия", посочи Саакашвили.

По-рано днес той получи неочаквана подкрепа от бившия президент Едуард Шеварнадзе, който каза, че е гласувал за Саакашвили.

Председателят на Централната избирателна комисия обяви изборите за валидни, което означава, че в тяха са участвали повече от половината имащи право на глас.

Днешният вот е преминал при изключително висока избирателна активност. Петима кандидати се съревноваваха с 36-годишния Саакашвили за президентския пост, но шансовете им се смятаха за нищожни.

Изходът от изборите се следи отблизо от Съединените щати и Русия, които си съперничат във влиянието върху малката, но стратегически важна република, отбелязва "Франс прес". Грузия е разположена на пътя за износ на суров петрол от богатите залежи на Каспийско море към международните пазари.