
Грузинците ще избират нов държавен глава, след като през декември Едуард Шеварднадзе бе принуден да се оттегли под натиска на уличните вълнения.
Общонародните протести срещу манипулирането на изборните резултати през ноември бяха оглавени от Михаил Саакашвили. 36-годиният политик е бивш министър на правосъдието и един от любимците на Едуард Шеварднадзе. Саакашвили подаде оставка от правителството през лятото на 2002 година в знак на несъгласие с корупцията в изпълнителната власт. Освен него за президентския пост претендират още петима кандидати.
"Той доказа, че може да бъде общонародно признат лидер. Истинският настоящ лидер на Грузия. Но когато стане президент, а аз не се съмнявам, че той ще бъде новият президент, Саакашвили ще се сблъска с редица нови проблеми", коментира политологът Ивлиане Хандрава.
"Ние трябва да възстановим държавния контрол над загубените от Грузия територии, тъй като големи области от страната бяха загубени. Трябва да изградим държавни агенции и министерства, трябва много сериозно да се борим с корупцията и искаме да подобрим инвестиционния климат", заяви Саакашвили.
Извън контрола на Тбилиси са сепаратистките републики Абхазия и Южна Осетия, а месечните пенсии в Грузия са около 7 долара.