27 пъти България е била осъждана за полицейско насилие в Европейския съд за правата на човека. Основните забележки към законите у нас обаче не са отстранени. Ето защо правозащитниците очакват нова серия осъдителни присъди в Страсбург.

Полицай може да стреля и да убие невъоръжен човек и след това да не носи отговорност - в България се приема за законно, ако отсреща му се е привидяло оръжие. Случаят е реален - от юли миналата година, когато с един куршум, в  слепоочието е застрелян криминално проявен, облечен по бермудки с метален ключ в ръка.

"Безнаказаността на полицаите ражда агресия. Прокуратурата напоследък сякаш се изживява като филиал на полицията.  Ако не се осмисли като орган на законност, България ще продължи да бъде съдена за полицейско насилие, защото българските власти не са в състояние да ни защитят от себе си”, коментира Даниела Доковска, председател на Висшия адвокатски съвет

„Групите действат по един и същи начин, без значение дали срещу тях е рецидивист или представител на белите якички”, каза Гроздан Илиев, ВКС.

По всички дела разследването е неадекватно и безнаказаността на полицаите е пълно.

Грешният закон задава бруталността на полицаите. Защото те не понасят наказание дори за най-тежките си деяния. В два от случаите полицията не разкрива самоличността на извършилите насилието. Те дори не са разпитани. А в един от случаите преписката е прекратена, защото МВР не било съхранило данни кой е извършител на операцията”, каза Доковска.

Според прокурора от ВКП Евгени Трифонов,  това е малко пресилено. Той не смята, че прокуратурата се отнася по-различно към служителите на МВР.

Опитът сочи, че предимно полицаи от специалните подразделения на МВР, както и разследващи цивилни представители на МВР, са най-чести извършители на държавно насилие, сочат примерите от делата в Европейския съд.

Още по темата за полицейското насилие гледайте в "Код: Криминално" от 20 ч. по bTV Action. Гост ще бъде и бащата на пребитото момче от Пaзарджик.