Морската администрация започна проверки спазват ли концесионерите  изискванията за водните бази и туристическите корабчета. На специална среща между експерти от Морска администрация, Гранична полиция и концесионерите на плажове стана ясно, че нарушенията са малки и не застрашават живота на туристите, но трябва да се увеличи контрола.

Специално внимание трябва да се отдели преди всичко на неохраняемите плажове, където стават най-много инциденти с водачи на джетове.

Статистиката показва, че към момента има близо 80 неохраняеми плажове по цялото Черноморие, като най-много са те в Бургаска област - общо 41.

Във Варна има регистрирани 115 джета, а в Бургас са два пъти повече

Базите, където се отдават под наем джетовете, са над 40 за трите морски области и още 10 са в процедура за лицензиране.

Какво още трябва да се направи за сигурността на туристите?

Според данните от проверките, големите курорти по Черноморието са изрядни. "Там са изградени водните бази по закона, експортират се по закона. Проблема ни е в района на Градския плаж до буните и другия проблем са неохраняемите плажове”, каза Веселин Марков, Морска администрация.

Статистиката показва, че през активния сезон се регистрират над 15 инцидента с джетове, повечето от които са на неохраняеми плажове. Днес при демонстрация по спасяване на паднал човек от джет се установи, че спасителните екипи пристигнаха на мястото на инцидента след близо час.

"Смятам, че времето, за което беше изпълнена операцията и оказването на помощ на пострадалия е доста голяма. В една такава ситуация би трябвало да се действа по-бързо", коментира капитан Валентин Енчев, изп.дир."Морска администрация"-Варна

От началото на годината има вече има един глобен за неправилно управление на джет. Актът е на стойност 1050 лева. Джетът бил нерегистриран и е карал в зоната на къпещите се.

От Морска администрация обясниха, че трябва да се организират 24 часови дежурства дори и през почивните дни, за да има по-голям контрол по плажовете. Проблема е, че тепърва в разгара на лятото ще се търсят пари.

Според данните има регистрирани близо 50 корабчета, които могат да качват до 12 души на борда. Проверките показват, че най-честите нарушения при тях са липса на достатъчен брой спасителни жилетки, но липсите се отстраняват бързо и отнети разрешителни за сега няма.

Проблем с корабчетата са местата за приставане

По закон това се прави само на яхтените пристанища, но масово атракционите пристават на буните, а това е абсолютно забранено. Тепърва обаче и този проблем трябва да се решава.