Нови 15 белоглави лешояди вече живеят в Кресненското дефиле. Птиците са дарение от италиански природозащитници. Идеята на подаръка е постепенно застрашеният от изчезване вид да се завърне в българското небе.

Лешоядът е известен като чистач на природата. В България този рядък вид е почти на изчезване, което налага вноса на птици. Поредните екземпляри пристигнаха от Италия, за да останат известно време в птичето селище край симитлийското село Ракитна, а след адаптацията, да полетят в небето над Кресненския пролом.

„В Испания това е защитен вид, но в последните 20 години популацията му значително нарасна. Това помогна да увеличим създаването на подобни приюти за птиците, какъвто е този в Ракитна”, каза Ернесто Хусто, Фонд за дивата фауна, Испания.

И, докато Испания е богата на лешояди, в България рядката птица често е ставала обект на посегателства. В началото на годината белоглав лешояд беше отвлечен за откуп в района на Врачанския балкан.

След няколкогодишна работа за завръщането на редките птици в България, вече има успех. Наскоро се излюпи първото от половин век малко лешоядче.

„В страната вече има над 50 двойки и за първи път от 50 години насам в Кресненския пролом благодарение на нашите усилия за пръв път гнезди отново белия лешояд”, каза Емилиян Стойнев, Фонд за дивата флора и фауна, България.

Природозащитниците се надяват птиците да останат за постоянно в България, за да има равновесие в природата. Освен това те са обект на интерес от страна на изследователи, а могат да бъдат и туристическа атракция.