Продължава изтичането на медицински кадри в чужбина. Завършващите медицина все по-често търсят работа на Запад. След няколко месеца 120 младежи ще получат диплома от Медицинския университет във Варна. Над две трети от тях вече планират да работят в чужбина, защото са поискали европейско приложение. Повечето абсолвенти заминават без уговорка и сигурен ангажимент. Ще търсят работа на място - най-често в Германия.
"Условията, които предлага една специализация там - на първо място заплата от 3000-4000 евро, в зависимост от специалността, общежитие срещу 200-300 евро, ниво общежитие на Западна Европа, трудов стаж, включително и пенсионна осигуровка, специализация и безплатен курс по немски език", обяснява проф. Анелия Клисарова, ректор на Медицинския университет - Варна.
За да станеш лекар специалист у нас отнема четири-пет години. До миналата година специализацията не покриваше осигуровки, нито се отчиташе като трудов стаж. Това е и една от причините за липса на мотивация.
"След шест години следване имат тази диплома и с тази диплома не могат да се реализират, защото нямат специалност, най-много да отидат, да помагат в някой кабинет на някое джипи или специалист, но това не е правилната професионална реализация", допълва Клисарова.
А българското медицинско образование се цени високо на Запад. Биляна Георгиева наскоро се дипломира като медицинска сестра. Преди дни се връща от 3-месечен стаж в голяма болница в Уелс.
"Работата на медицинската сестра не бих казала, че се различава в голяма степен от тук. При тях разликата идва от това, че имат много повече финансова възможност и влагат много повече средства в своето здравеопазване, в болниците и като цяло в обслужването на пациентите”, разказва Биляна.
Въпреки прекрасните условия и заплащане в Уелс, Биляна предпочита да започне работа у нас.