Причината е, че заради постоянното носене на хирургически маски на лицата си, жените не могат да се гримират подобаващо.

Принудени да носят хирургически маски на лицата си, жените в Хонг Конг не могат да поставят ежедневния си грим както преди. Продажбите на козметика спаднаха значително - особено, ако става дума за червилата. Компанията "Лореал" например отбелязва 30% спад на продажбите през април.

Основното правило на търговията е, че пазарът не търпи вакуум. То бе потвърдено от находчивата козметична верига "Ред Ърт". Тя реализира мащабна рекламна кампания, насочена към жените, които въпреки всичко искат да продължат да се гримират. Във всички свои магазини "Ред Ърт" има закачени огромни плакати на манекенка с хирургическа маска и силно гримирани очи с надпис: "Все още съм хубава". Обикновено азиатките наблягат повече на червилото, отколкото на сенките, твърдят експерти от бранша. В момента обаче продажбата на грим за очи до някъде компенсира загубите от багрилата за устни. Козметичните компании и магазини с нетърпение чакат края на епидемията от атипична пневмония. Дотогава обаче клиентките ще са добре скрити зад хирургичните си маски.