В историята отиват делата за спекула - едно от престъпленията на 60-те години. Досега за престъпление се смяташе и използването на предприятия за частна дейност. Или безделничество - формулировката за проституция преди години. В тези случаи напразно се харчат пари. Доказва го прокурорската проверка на качеството на българската лютеница.
„И какъв е резултатът? 600 проверени обекта, две наказания. Ами, аз не мога да повярвам! Не е наша работа това! Има си Агенция по храните, не знам си колко още специални органи”, коментира Росен Димов, Върховна касационна прокуратура.
Има идея и да не се съдим за използване на чужди табелки на леките автомобили. С проблема се занимава Законът за движение по пътищата.
„Знаете ли колко хора работят докато стигне това нещо до съд? Шест човека. Полицаят, който го е хванал, дознателят, който е работел, прокурорът, който го е наблюдавал, прокурорът, който го е внесъл, съдията, който е решавал на първа инстанция, съдията, който го е решавал на втора инстанция, експертът, който се е произнасял”, обясни Росен Димов.
За всяко едно от тези дела се харчат по 4 хиляди лева, а наказанието е глоба от 300 лева. Съдът вече ще се занимава само с едно престъпление на пътя:
„За шофиране в пияно състояние. Защото това е много, много опасен текст, защото това е някаква епидемия, нещо, което трябва да предпазим хората”, каза правосъдният министър Маргарита Попова.
Ще има ли в закона нови престъпления, ще стане ясно през септември, когато обсъждането на новия Наказателен кодекс ще продължи.