Над 155 000 души у нас страдат от психични заболявания. Поне през миналата година толкова са били под наблюдение в различните клиники и диспансери. Над 27 000 пък са тези, които са били в болнични заведения. За проблемите с психичното здраве у нас и какво се прави за интеграцията на тези хора разказва Марина Евгениева.

Последните данни, с които разполага Министерството на здравеопазването са от 2010 г., защото информацията от тази година все още не е обобщена. Статистиката сочи още, че през миналата година близо 15 000 души са преминали през центровете за психично здраве.

Всички тези данни са тревожни не само защото броят на хората с психични заболявания е голям, но и защото у нас не се прави достатъчно за превенцията на психичното здраве, както и за връщането на тези хора в обществото. Освен това България е сред страните с най-малка толерантност към хората с психични проблеми. За радост, има организации, които работят за промяна.

Люба обича да рисува, мечтала е да стане архитект, а сега ще се включи в курс по фотография. Тя е като всички нас.

"Имам два албума. Единият от моето детство, от следването, и след това е цветния период вече е работата - чужбина, аз 10 години съм била в чужбина. Детството ми е в черно-бяло, а другото е цветно от днешно време. Сега ако имам хубави снимки пак ще ги показвам”, казва жената.  

В дневния център на Фондация "Глобална инициатива в психиатрията" идват 35 души на различна възраст с различни психични заболявания. Осем души живеят в защитеното жилище, което е единственото такова в София. Хората, които работят там наричат мястото "Преход към света".

"Всъщност огромното последствие от болестта, което засяга всички сфери на живота на тези хора е голямата социална изолация, която настъпва след тяхното възстановяване, чисто като терапевтична ремисия”, обясни психологът Елица Мичева.  

В проекта на сдружения "Приятели на хора в неравностойно положение" ще се включат двайсетина души. Първата им лекция беше на тема "Въведение във фотографията".

"Искаме да направим деня на тези хора малко по-светъл, да осмислим тяхното свободно време и евентуално, ако можем, да постигнем някакъв терапевтичен ефект”, казва ръководителят на проекта Олимпия Тенева.

Проектът "Фотоклуб Приятели" ще продължи осем месеца и ще завърши с изложба на новите фотографи.

Трудно е да се знае с точност колко са хората с психични проблеми, защото част от тях не търсят специализирана помощ. Страх ги е, че ще загубят работата си, приятелите си. В много страни от години се работи по превантивни арт програми и проекти, чрез които се помага на хората с психични проблеми да заемат мястото си в обществото.