
Последните изследвания показват, че изтъненият озонов слой сега се простира на 15 милиона кв. км за разлика от последните 6 години, когато площта на озоновата дупка беше 24 кв. км. Според специалистите получените две по-малки дупки се дължат на някои особеностите на процесите в стратосферата през тази година. Това обаче още не означава, че е на лице трайна тенденция. По тези данни не може да се съди, че озоновият слой се възстановява. Един от водещите американски учени в тази област смята, че явлението се дължи на наднормените температури в периферията на теченията в стратосферата над Антарктида тази година.
"Следващата година озоновата дупка може да бъде отново толкова голяма, колкото през последните 6 години. Климатичните условия, които наблюдваме тази година са така необичайни, че едва ли можем да очакваме да се повторят и догодина", казва д-р Пол Нюман.
Стратосферата е най-ниският пояс от атмосферата, който има дебелина 10-15 километра. Там се намира озоновият слой, който предпазва земята от вредните ултравиолетови лъчи на слънцето.