Жителите на Гибралтар казват още, че любимите им животинки са били спасени от изчезване с помощта на една телеграма - не от кой да е, а от Уинстън Чърчил.

Великобритания и Испания водят усилени преговори за статута на Гибралтар. В началото на ноември там ще се проведе референдум, на който се очаква хората да се противопоставят на плановете на Лондон и Мадрид да си поделят стратегическата територия. В този момент историята за телеграмата на Чърчил отново добива актуалност. Някогашният британски министър-председател наредил по време на Втората световна война на Скалата да бъдат изпратени още маймунки. Тогава в Гибралтар били останали само седем човекоподобни. Още животинки били заловени в горите на Мароко и доставени в британската колония. Днес те са толкова плодовити, че се налага учените да мислят начини за намаляване на раждаемостта. Ако от наличието на маймуните на полуострова зависи политическото му положение, както гласи легендата, жителите на Гибралтар нямат основание да се притесняват.

Скалата се намира на южния бряг на Иберийския полуостров и е британска колония от 1704 година. Двете страни търсят решение за бъдещия статут на оспорваната земя. Един от вариантите е подялба на суверенитета между Лондон и Мадрид. Гибралтар има 35 000 жители, които се чувстват британци и са против всякакво отстъпване на права на суверенитет на Испания.