Тя отново подчерта, че причината за действията й е определение на Софийския апелативен съд, което е задължително и трябва да се спази.
„Аз по същество по делото не съм се произнасяла, не съм го насрочвала, не съм го разглеждала. Гледала съм обвинителния акт само на ниво съдия докладчик.
Процесуалните нарушения, които съм открила и съм върнала делото, според САС, не са такива. Аз съм се произнесла по съществото на спора, което ме прави, според тяхната гледна точка, предубедена при крайното произнасяне.
За мен е задължително указанието на апелативната инстанция и освен да го спазя, друго не мога”.
На въпрос защо делото е връщано многократно и бавено, Янева отговори: „Касае се за дело с обвинителен акт над 100 страници, дело, по което има 13 подсъдими и всяко произнасяне по него трябва да бъде внимателно. Невинаги може да бъде обвързано със сроковете, които са инструктивни. Направила съм максимално възможното в този период, в който съм натоварена с много други дела, с дежурства, с този много тежък конкурс с дълги атестации”.
Тя коментира и проблемите в системата за разпределяне на делата на съдиите. По думите й става въпрос за две системи – едната трябва да бъде обновена, а същевременно да се осъществи и добра комуникация и съвместимост с другата.
В момента основен проблем е, че делата се разпределят неравномерно и съдиите се натоварват в различен процент. Друга грижа – отново техническа, е невъзможността да бъдат въвеждани повече от две дати за отлагане на процесите, заяви още Владимира Янева.