Цигарите със стар бандерол вече няма да се изгарят, както досега - тази промяна в закона предстои да влезе в сила. Причината е, че процедурата е много трудоемка и освен това крие риск от корумпиране на митнически служители, които следят процеса.

Досега под надзора на митниците производителите и вносителите на цигари изгаряха в специални пещи непродадените количества с изтекъл бандерол. Днес над 1500 мастербокса бяха унищожени в завода край врачанското село Бели Извор и това е една от последните пратки, която влиза за унищожаване.

„За да унищожим тези цигари, които унищожаваме сега, ние работим повече от месец и половина с един ресурс от около 40 човека непрекъснато”, каза Юлия Йорданова, началник на „Митница"-София.

Оказва се обаче, че освен скъпа, процедурата е и твърде рискова, тъй като въпреки мерките за сигурност и постоянното видеонаблюдение с десет камери в халето, където се режат кутиите, част от количествата могат да се отклонят незаконно. Както това се случи преди седмица в същия завод.

В резултат - акция „Огнярите" на МВР вкара в ареста четирима митничари и трима служители на цигарена фабрика.

„Полицията е иззела записите от камерите, ще видим кой е виновен. Ние също правим вътрешно разследване”, коментира Никола Овчаров, представител на фирма „Екорек-България".

С промените в Закона за акциза подобна порочна практика ще се пресече в значителна степен. Фирмите производителки вече сами ще решават какво да правят с цигарите със стари бандероли, а държавата няма да им връща акциз. През тази година „Митниците" са възстановили 62 милиона лева на производителите. Всичко това вече ще е за тяхна сметка.